19.04.2005 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy slivoní

Slivoně jsou u nás velmi rozšířeným ovocným druhem. V současné době je náš sortiment doplňován novými odrůdami, které mají vysokou kvalitu a odolnost proti šarce švestek i monilióze. Přesto jsme však svědky menšího zájmu o zakládání větších výsadeb. Na čem se podílí přetrvávání určitých odbytových potíží. Jednou z hlavních příčin je také snížení přímého konzumu, dále nižší poptávka po surovině na konzervárenské zpracování, nízké výkupní ceny a nejistý odbyt.

Na základě ukončení registračních zkoušek byly zapsány do Státní odrůdové knihy ČR následující odrůdy, které jsou seřazeny podle doby dozrávání:Ialomita, Katinka, Tegera, Chrudimská, Hanita, Jojo, President , Elena a Presenta.

Ialomita
Kříženec ’Althanova’ x ’Early Rivers’, byl vyšlechtěn v Rumunsku. Středně velké plody, mají nazelenale bílou až nažloutlou, nasládlou dužninu, dobře oddělitelnou od pecky. Má středně bujný růst. Tato velmi raná slíva, se sklízí 43 dnů před odrůdou ’Domácí velkoplodou’. Plodí středně až hojně téměř pravidelně. Je středně odolná proti napadení šarkou švestek. Přezrálé plody významně ztrácejí na kvalitě.
Katinka
Původ Německo, odrůda vznikla křížením ’Ortenauer’ x ’Ruth Gerstetter’. Středně velké, oválné plody mají bělavě žlutou, sladce navinulou, aromatickou, velmi dobrou, dobře oddělitelnou dužninu. Velmi raná samosprašná pološvestka dozrává 38 dnů před odrůdou ’Domácí velkoplodou’. Do plodnosti nastupuje brzy a ta je velká a pravidelná. Odolnost proti napadení šarkou švestek je vysoká. Plody se uplatní jako stolní ovoce i na konzervování.
Tegera
Pochází z Německa, kde vznikla křížením odrůd ’Ortenauer’ x ’Ruth Gerstetter’. Má středně velké plody, oválného tvaru s bílo žlutou dužninou, dobře oddělitelnou od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická. Roste středně bujně. Velmi raná samosprašná pološvestka, která zraje 33 dnů před odrůdou ’Domácí velkoplodou’. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení šarkou švestek je tolerantní a proti napadení moniliózou je rezistentní.
Chrudimská
Tato raná samosprašná švestka byla objevena jako nahodilý semenáč v ČR. Plod je středně velký, protáhle baňatý, zelenavě žlutá dužnina je dobře oddělitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Strom roste středně bujně. Dozrává 26 dnů před odrůdou ’Domácí velkoplodou’. Do plodnosti nastupuje brzy a plodí hojně. Proti napadení šarkou švestek je středně odolná. Je vhodná na malé zahrádky do teplejších oblastí.
Hanita
Vznikla v Německu křížením odrůd ’President’ x ’Auerbacher’. Plody má střední až větší, oválné se zlatožlutou, šťavnatou dužninou, dobře oddělitelnou od pecky. Má navinule sladkou, aromatickou, výbornou chuť. Jedná se o pozdní samosprašnou pološvestku středně bujného růstu se vzpřímenou korunou, která zraje 14 dnů před odrůdou ’Domácí velkoplodou’. Do plodnosti nastupuje brzy, plodí hojně a téměř pravidelně. Proti mrazu má vysokou odolnost a proti napadení šarkou švestek je tolerantní. Je málo náročná na řez.
Jojo
Vznikla v Německu křížením odrůd ’Ortenauer’x ’Stanley’. Má středně velké až velké, protáhle oválné plody se světle žlutou dužninou, dobře odlučitelnou od pecky. Chuť je sladce nakyslá harmonická. Tato pozdní samosprašná pološvestka roste středně bujně a sklízí se 6 dnů před odrůdou ’Domácí velkoplodou’. Plodnost je brzká, velmi velká a pravidelná. Má vysokou odolnost proti mrazu a je rezistentní proti napadení šarkou švestek.
President
Odrůda pochází z Anglie. Má velmi velké oválné plody se žlutou,velmi šťavnatou, dobře oddělitelnou dužninou. Chuť je sladce navinulá, dobrá. Roste středně bujně. Plodnost má brzkou, velkou a pravidelnou. Tato velmi pozdní cizosprašná pološvestka zraje 10 dnů po odrůdě ’Domácí velkoplodé’. Opylovačem je ’Čačanska lepotica’. Odolnost proti mrazu a napadení šarkou švestek je střední.
Elena
Vznikla v Německu křížením odrůd ’Vlaška’x ’Stanley’. Má středně velké, oválné plody, sladce navinulé, velmi dobré chuti. Dužnina je pevná, světle žlutá, dobře oddělitelná od pecky. Tato velmi pozdní samosprašná pološvestka se sklízí 18 dnů po odrůdě ’Domácí velkoplodé’. Roste bujně do plodnosti nastupuje brzy a tato je velká a pravidelná. Je tolerantní proti napadení šarkou švestek a proti mrazu a monilióze je vysoce odolná.
Presenta
Byla vyšlechtěna křížením odrůd ’Ortenaeuer’x ’President’ v Německu. Její středně velké oválné plody mají žlutou středně šťavnatou dužninu, dobře oddělitelnou od pecky. Chuť je navinule sladká, aromatická, dobrá. Velmi pozdní samosprašná pološvestka, která zraje 21 dnů po odrůdě ’Domácí velkoplodé’. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení šarkou švestek je tolerantní.

U odrůd Katinka, Tegera, Hanita, Elena je zástupcem v ČR VŠÚO s.r.o. Holovousy, který současně udržuje odrůdu President. SEMPRA PRAHA a.s. je udržovatelem odrůd Ialomita a Chrudimská. FYTOS školkařské středisko Plzeň je zástupcem v ČR u odrůd Jojo a Presenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down