25.02.2005 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy slivoní odolné vůči šarce

Šarka je velmi významným virovým onemocněním u slivoní a meruněk a ohrožuje pěstování v mnoha oblastech. Byla objevena v roce 1930 v Makedonii. Znalosti o této chorobě se díky výzkumu značně rozšířily.

V současné době je možná detekce na molekulární úrovni.Virus byl detekován také u broskvoní, třešní a višní. K lokálnímu přenosu přispívají zejména mšice (jako vektor).

Dnes jsou jednoznačné preferované tolerantní odrůdy. Tolerance je kvantitativní odolnost vůči viru, kdy se onemocnění projeví symptomy (na listech, aj.). U stromu dochází sice podle míry napadení ke stresu, snížení výnosu a zhoršení kvality plodů, ale neprojeví se hospodářská škodlivost (plody předčasně neopadávají, strom neodumírá). Do této skupiny patří takřka celý sortiment množených odrůd v ČR, např. ´Čačanska lepotica´, ´Stanley´, aj., kromě švestky domácí, která je velmi citlivá k napadení virem šarky. Důsledkem napadení švestky ´Domácí velkoplodá´ virem šárky je zhoršení kvality plodů, snížení výnosu, předčasné opadávání plodu a postupné odumírání stromu.
Z hlediska rezistence není dosavadní šlechtění odrůdy ´Domácí velkoplodá´ zcela uspokojivé, ale již se objevují hybridy s kvalitativní rezistencí (hypersenzitivní odrůdy, u nichž po napadení virem šarky dochází k nekrotizaci napadeného místa a tím k jeho plné izolaci), která zabrání dalšímu šíření viru stromkem.
V sortimentu ovocné této plzeňské školky jsou od podzimu 2004 nové odrůdy tolerantní k šárce s vynikajícími chuťovými vlastnostmi jako např. ´Hanita´®, ´Presenta´®, či již starší ´President´, dále pak imunní odrůdu šarce ´Jojo´®.

Rezistentní ´Jojo´®
Jeden z těchto hybridů s názvem ´Jojo´® se jeví jako obzvláště ovocnářsky zajímavý. Byl vyšlechtěn Dr. W. Hartmanem ve Forschungsanstalt Hohenheim v Německu. Tato ve světě ojedinělá rezistentní odrůda slivoně byla infikovaná různými kmeny viru šarka z celé Evropy. Následný výzkum a testování prokázaly, že ani inokulací, ani mšicemi, nebyl doposud tento hybrid infikován. Odrůda ´Jojo´® bude uvedena na trh v ČR na podzim roku 2004 ovocnou školkou Fytos Plzeň.
´Jojo´® vzniklo křížením ´Ortenauer´ x ´Stanley´ v roce 1981 na Univerzitě Hohenheim. Strom má středně silný růst, volnou, širokou korunu, kvete středně raně (s odrůdou ´Čačanska lepotica´). Odrůda odolná k pozdním jarním mrazíkům je samosprašná s velmi časným nástupem do plodnosti. Dosahuje pravidelně a vysokých výnosů. Podle pěstitelských podmínek se používá podnož myrobalán, nebo Prunus St. Julien. Plody jsou středně velké až velké 40 – 50 g, o průměru 34 – 40 mm, protáhle oválné, tmavě modré, silně aromatické. Dužnina v plné zralosti pevná, žlutá až zlatožlutá, jde dobře od pecky, velmi dobrá, harmonické chuti. Dosahuje středního až vyššího obsahu cukru (60 – 80 oOechsle) – průměrně 16,6 % Brix. Pro dosažení dobré chuťové kvality plodů je nutné nesklízet plody ihned po vybarvení do modra, ale asi o 2 týdny později. Odrůda ´Jojo´ má kvalitativní rezistenci k šárce a díky tomu zůstává neinfikována.

´Presenta´®
Je velmi pozdně zrající odrůda s vynikající kvalitou plodů, podobná odrůdě ´Domácí velkoplodá´, tolerantní k šárce, samosprašná. Byla vyšlechtěna na Univerzitě Hohenheim, šlechtitel Dr. Walter Hartmann, křížení ´Ortenauer´ x ´President´ v roce 1981. Strom má středně silný růst, snadno se tvaruje. Kvete středně raně, je samosprašná. Plodnost je časná, vysoká a pravidelná. Plody jsou středně velké o hmotnosti 34 – 38 g, oválné, tmavě modré, aromatické. Dužnina v plné zralosti žlutá až zlatožlutá, pevná, jde dobře od pecky. Harmonická chuť je velmi odrůdě ´Domácí velkoplodá´ s vyšším obsahem cukru a menším obsahem kyselin. Zraje velmi pozdě, 12 dnů po odrůdě ´Domácí velkoplodá´. Pro výsadbu jsou vhodné teplé polohy pro dobré pozdní dozrávání. Je tolerantní k šárce. Je vhodná nejen jako stolní odrůda, ale také na zpracování (marmelády, pálení), má aroma podobné ´Domácí velkoplodá´. Obsah cukru je 17 – 20 % Brix (v 10-letém průměru 19 % Brix).

Hanita®
Je středně pozdní odrůda s výbornou chutí, tolerantní k šárce, vyšlechtěná v roce 1992 křížením odrůd ´President´ x ´Auerbacher´. Původem je z Univerzity Hohenheim od šlechtitele Dr. W. Hartmanna. Strom má zpočátku silný růst, s nástupem do plodnosti slábne, kvetení středně rané, odolné k pozdním jarním mrazíkům. Samosprašná odrůda má velmi časný nástup do plodnosti, pravidelné a vysoké výnosy, plodí i na jednoletém dřevě. Jako podnože se používají podle pěstitelských podmínek myrobalán a St. Julien. Plody jsou jen středně velké o průměru 35 – 38 mm a hmotnosti 33 – 42 g, oválné, tmavě modré, silně aromatické. Dužnina má barvu v plné zralosti žlutou až zlatožlutou harmonické chuti, jde dobře od pecky. Má středně vysoký obsah cukru (71 – 74 °Oechsle) – v průměru 17,9 % Brix. Zraje dva týdny před odrůdě odrůdou ´Domácí velkoplodá´, je vhodná do všech pěstitelských oblastí jako stolní odrůda nebo na zpracování (marmelády, pálení). Je tolerantní k šárce.

Další tolerantní odrůdy
Dalšími tolerantními odrůdami šlechtitele Dr. W. Hartmana jsou např. ranně dozrávající odrůda ´Katinka´®, křížení ´Ortenauer´ x ´Ruth Gersteter´ s hmotností plodů 25 – 30g a průměrně 15,4 % Brix či pozdně dozrávající ´Elena´® (křížení ´Fellenberg´ x ´Stanley´, 1980) s velikostí plodů 28 – 37g. Odrůdy ´Katinka´®, ´Elena´®, ´Hanita´® jsou známé v ČR především díky práci VŠUO Holovousy.
Díky kvalitní a intenzivní práci s důrazem na dodržování duševního vlastnictví, tzn. legálnost produkce a licenční množení se nám daří získávat důvěru zahraničních partnerů. Důkazem je získávání licencí k množení zajímavých odrůd a povolení šlechtitelů a majitelů k zakládání pokusných výsadeb z úplných novinek (např. otestování celé série slivoní s výběrem nejvhodnějších odrůd pro podmínky ČR od prof. Dr. H. Jacoba z Forschungasastalt Giesenheim z Německo – ´Bellamira´®, ´Topgigant Plus´®, ´Topfirst´®, ´Topend Plus´®, ´Topimmun´®, ´Toptaste´®, ´Top 2000´®, ´Rheingold´®, ´Topstar Plus´®, a jiných kříženců. Je pravděpodobné, že se některé z nich výrazně uplatní v našich nových výsadbách. Odrůdám šlechtitele prof. Dr. Jacoba z Německa bude věnováno pokračování v některém z dalších čísel Zahradnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. Dobrý den. Mám dotaz. Potřebovala bych vědět jestli je JOJO švestka, Katinka, Presenta , Hanita zakrslá, nebo čtvrt kmen. Potřebovala bych to do menší zahrádky. A do jaké výšky tyto švestky vyrostou. Děkuji za odpověd na můj email. Budínová

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down