03.07.2012 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy plodové zeleniny

V minulém čísle časopisu Zahradnictví jsme se věnovali novým odrůdám paprik. Sortiment dalších nových odrůd plodové zeleniny doplňujeme o nové odrůdy okurek, rajčat a tykví.

Okurka
Cucumis sativus L.
K 1. červnu 2011 je ve Státní odrůdové knize zapsáno celkem 87 odrůd okurek. Z tohoto počtu byly v loňském a letošním roce registrovány následující odrůdy:
1. nakládačka
´Alhambra´
Raná až středně raná hybridní partenokarpická odrůda okurky nakládačky. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Rostliny jsou velmi slabě vzrůstné s téměř výlučně samičími květy. Plody jsou krátké, v tržní zralosti jsou středně až tmavě zelené s hrubou řídkou až středně hustou bradavičnatostí, bez žebernatosti, bez mramorování, na stopečném konci nehořké.

´Alice´
Středně raná hybridní nepartenokarpická odrůda okurky nakládačky. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Rostliny jsou slabě až středně vzrůstné s převážně samičími květy. Plody jsou krátké, v tržní zralosti tmavě zelené s hrubou řídkou až středně hustou bradavičnatostí, se slabou žebernatostí, se středním mramorováním, na stopečném konci nehořké.

´Aloe´
Raná hybridní nepartenokarpická odrůda okurky nakládačky. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Rostliny jsou silně vzrůstné s převážně samičími květy. Plody jsou krátké až středně dlouhé, v tržní zralosti tmavě zelené s hrubou řídkou až středně hustou bradavičnatostí, se slabou až středně silnou žebernatostí, se slabým mramorováním, na stopečném konci nehořké.

´Iwonna´
Pozdní hybridní nepartenokarpická odrůda okurky nakládačky. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice.
Rostliny jsou silně vzrůstné s převážně samičími květy. Plody jsou krátké, v tržní zralosti středně zelené s hrubou řídkou bradavičnatostí, se slabou žebernatostí, se silným mramorováním, na stopečném konci hořké.

´Marieta´
Raná hybridní nepartenokarpická odrůda okurky nakládačky. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Rostliny jsou středně vzrůstné s převážně samičími květy. Plody jsou krátké, v tržní zralosti tmavě zelené s hrubou řídkou bradavičnatostí, s velmi slabou žebernatostí, se silným mramorováním, na stopečném konci nehořké.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2011.

Text Ing. Věra Řičicová´, ÚKZÚZ, Brno, Foto archiv firem Moravoseed a Semo

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down