03.04.2013 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy plaménků

Plaménky (Clematis L.) patří mezi nejoblíbenější pnoucí rostliny. Jsou neodmyslitelnou součástí jak venkovních, tak i městských zahrad. Při dobré volbě stanoviště a správně provedeným řezem patří mezi dlouhověké rostliny. Přestože dnes existuje několik set zahradních kultivarů této popínavé dřeviny, každoročně je tento sortiment obohacován o nové kultivary.

Jedním z míst kde jsou nové kultivary plaménků poprvé představeny odborné veřejnosti je mezinárodní školkařský veletrh Plantarium, který se každoročně koná v nizozemském Boskoopu. Z nově zde prezentovaných odrůd vám přinášíme několik kultivarů, které by mohly obohatit náš sortiment.
Clematis ´Beautiful Bride´
Květy tohoto velkokvětého plaménku dosahují průměru 28 cm. Sněhově bílé okvětní plátky jsou po okrajích lehce zvlněné. První vlna bohatého kvetení je od května do července, druhé kvetení s menším množstvím květů pak následuje v pozdním létě. Mrazuvzdorný kultivar dorůstá výšky 2–3 m. Při výsadbě se vyvarujeme větrných a plně osluněných míst. ´Beautiful Bride´ prospívá jak ve volné půdě v zahradách, tak i v nádobách na terasách a balkónech. Kultivar vyžaduje lehčí řez. ´Beautiful Bride´ vyšlechtil věhlasný šlechtitel specializující se plaménky Szczepan Marczynskij z polského města Pruszkow. V roce 2009 byl kultivar pojmenován a v loňském roce uveden polskou školkou Clematis Container Nurseries na trh.
Clematis ´Krakowiak´
Ze stejné šlechtitelské dílny jako předešlý kultivar pochází i tato nová odrůda, jenž náleží do skupiny plaménku vlašského (C. viticella). Malé květy jsou zprvu světle purpurově červené barvy s tmavým růžovým pruhem uprostřed každého okvětního plátku, později se barva květu mění do purpurově růžové, růžový pruh se vybarvuje do jasně červené barvy. Rychle rostoucí kultivar dosahující výšky 3 m, bohatě kvete od června až do září. ´Krakowski´ je nenáročný na pěstování a prospívá v běžné zahradní zemině. Uplatnění najde jak v zahradních, tak i parkových výsadbách. Pokud je zasazen ve velkých nádobách dá se pěstovat i na terasách a balkónech. ´Krakowiak´ uvedla na trh v roce 2011 polská společnost Clematis Container Nurseries.
Clematis ´Sweet Summer Love´
Kultivar vyniká velkým množstvím malých květu (ø 3–4 cm), které intenzivně a příjemně voní. ´Sweet Summer Love´ dorůstá do výšky 3,5 m. Velké množství purpurových květů zdobí rostlinu od července až do srpna, slabší kvetení však dále pokračuje až do října. ´Sweet Summer Love´ patří do skupiny plaménku palčivého (C. flammula).
Malé, tmavě zelené listy si uchovávají svěží vzhled až do podzimu. ´Sweet Summer Love´ vyžaduje slunné stanoviště a důkladný řez. Přestože se rostlina dobře pne po kamenných stěnách, lze její ovíjení podpořit konstrukcí z drátů. V rozměrných nádobách může ´Sweet Summer Love´ zkrášlovat i terasy a balkóny. Kultivar byl vyšlechtěn v Polsku Szczepanem Marczynskim, v roce 2010 pojmenován a v loňském roce uveden na trh společností Clematis Container Nurseries.
Clematis ´Sweetheart´
Velice odolný kultivar patří do skupiny plaménků, které se přirozeně nepnou (nepřichytávají k opoře), je nutné je vyvazovat. Barva květů (ø 10–12 cm) je růžová. První květy se objevují v červnu a vykvétají na rostlině až do října. ´Sweetheart´ vyšlechtil Marco de Wit Bomkwekerijem z nizozemského Boskoopu, který rovněž kultivar v roce 2009 pojmenoval a v loňském roce uvedl na trh.
Clematis ´Zobadol´ (BABY DOLL)
Kultivar ze skupiny plaménku otevřeného (C. patens) dorůstá pouze do výšky 1,5 m, pokud je pěstován v nádobě je ještě nižší. Krásné olistění tvoří pěkné pozadí velkému množství světle modrých květů (ø 4–7 cm). Květy jsou na krátkých stoncích, vzhůru vzpřímené a doširoka otevřené. ´Zobadol´ květe v květnu a v červnu a pak od července do září. Kultivar byl vyšlechtěn v roce 2006 společností J. van Zoest B. V. v nizozemském Boskoopu, která ho rovněž v loňském roce pojmenovala a představila na veletrhu v Boskoopu.
Clematis ´Zobast´(BABY STAR)
´Zobast´náleží do stejné skupiny jako předešlý kultivar. Výhony dorůstají do výšky 1,5 m, pokud je pěstován v nádobě, tak jsou nižší. Od května do června a pak od července do září na rostlině vykvétá velké množství bílých květu (ø 5–8). Květy jsou na krátkých stoncích, vzhůru vzpřímené a doširoka otevřené. Květy téměř nikdy během špatného počastí neflekatí. Na starých rostlinách mohou vykvétat první květy dokonce v poloplných úborech.
Šlechtění, pojmenování a uvedení na trh bylo provedeno stejnojmennou firmou a ve stejných letech, jako u předchozího kultivaru.

Clematis ´Zoqum´ (QUEEN MOTHER)
Odolný kultivar plaménku dorůstá výšky 2–3m, bohatě květe, má zpeřené listy. Květy (ø 4–5 cm) vykvétají ve vidlanech po třech až sedmi. Jsou zvonkovitého tvaru, konce čtyř purpurově červených okvětních plátků se na koncích stáčejí. Rostlina kvete od června až do září. Kultivar byl vyšlechtěn v Německu Willemem Straverem v roce 2007. Propagaci zajišťuje nizozemská školka J. van Zoest B. V. v Boskoopu, která rovněž uvedla nový kultivar v loňském roce na trh.

Podle materiálů The Plantarium organization zpracoval Arnošt Jílek
Foto The Plantarium organization

Článek i s fotografiemi nových odrůd naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down