07.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy paprik

K 1. červnu 2011 je ve Státní odrůdové knize zapsáno celkem 165 odrůd papriky (Capsicum annuum L.). V loňském a letošním roce byly registrovány následující odrůdy:

´Adélka´
Je středně pozdní až pozdní odrůda vhodná pro pěstování ve skleníku. Šlechtitelkou je Ing. Jiřina Teclová, Libera.
Stonek po první větvení je krátký až středně dlouhý, se středně silným antokyanovým zbarvením na úrovni nodů, ochmýření nodů je velmi slabé až slabé. Plody jsou velmi krátké až krátké, na podélném řezu zploštělého tvaru, průměr plodů je střední až velký, tvar na příčném řezu je kruhovitý, zvlnění perikarpu není nebo velmi slabé, povrch je hladký nebo velmi slabě zvrásněný, slabě lesklý, stopečná jamka je velmi mělká až mělká, apikální konec je zaoblený, mezikomorové brázdy jsou mělké, ve stejném poměru tři a čtyři komory, oplodí je středně silné až silné. Barva plodu před zralostí je tmavě zelená, barva ve zralosti je světle červená, placenta neobsahuje kapsaicin.

´Anastazie´
Je raná až středně raná odrůda vhodná pro pěstování na poli i ve skleníku. Byla vyšlechtěna ve firmě Seva – Flora, s. r. o., Valtice.
Stonek po první větvení je středně dlouhý, se silným antokyanovým zbarvením na úrovni nodů, ochmýření nodů je slabé. Plody jsou středně dlouhé, na podélném řezu trojúhelníkovitého tvaru, průměr plodů je střední, tvar na příčném řezu je kruhovitý, zvlnění perikarpu je slabé, povrch je slabě zvrásněný, středně až silně lesklý, stopečná jamka je mělká, apikální konec je slabě špičatý, mezikomorové brázdy jsou mělké až středně hluboké, ve stejném poměru dvě a tři komory, oplodí je středně silné. Barva plodu před zralostí je světle nazelenale bílá, barva ve zralosti je středně až tmavě červená, placenta neobsahuje kapsaicin.

´Angelika´
Je středně pozdní až pozdní hybridní odrůda vhodná pro pěstování ve skleníku i na poli. Šlechtitelkou je Ing. Blanka Uheríková.
Stonek po první větvení je středně dlouhý, se slabým až středně silným antokyanovým zbarvením na úrovni nodů, ochmýření nodů je střední. Plody jsou krátké až středně dlouhé, na podélném řezu čtvercovitého tvaru, průměr plodu je střední až velký, tvar na příčném řezu je hranatý, zvlnění perikarpu je slabé, povrch je hladký nebo velmi slabě zvrásněný, středně lesklý, stopečná jamka je hluboká, apikální konec je slabě vtlačený, mezikomorové brázdy jsou středně hluboké, ve stejném poměru tři a čtyři komory, oplodí je tenké až středně silné. Barva plodu před zralostí je středně až tmavě fialová, barva ve zralosti je tmavě žlutá, placenta neobsahuje kapsaicin.
Odrůda je rezistentní k Tobamiviru (TMV) pathotyp 0.

´Antik´
Je středně raná odrůda vhodná pro pěstování ve skleníku i na poli. Byla vyšlechtěna ve firmě Seva – Flora, s. r. o., Valtice.
Stonek po první větvení je krátký, se slabým antokyanovým zbarvením na úrovni nodů, ochmýření nodů slabé. Plody jsou krátké, na podélném řezu čtvercovitého tvaru, průměr plodu je střední až velký, tvar na příčném řezu hranatý, zvlnění perikarpu je slabé až střední, povrch plodu je slabě zvrásněný, středně až silně lesklý, se středně hlubokou až hlubokou stopečnou jamkou, apikální konec je silně vtlačený, mezikomorové brázdy jsou mělké až střední, ve stejném poměru tři a čtyři komory, oplodí je tenké až středně silné. Barva plodu před zralostí je středně až tmavě zelená, barva ve zralosti je středně hnědá, placenta neobsahuje kapsaicin. Odrůda je rezistentní k Tobamoviru (TMV) pathotyp 0.

´Bivoj´
Pozdní až velmi pozdní odrůda, j vhodná pro pěstování ve skleníku i na poli. Byla vyšlechtěna ve firmě Seva – Flora, s. r. o., Valtice.
Stonek po první větvení je dlouhý, se slabým antokyanovým zbarvením na úrovni nodů, ochmýření nodů je slabé. Plody jsou středně dlouhé až dlouhé, na podélném řezu obdélníkovitého tvaru, průměr plodu je velký, tvar na příčném řezu je hranatý, zvlnění perikarpu je střední až silné, povrch je silně zvrásněný, středně lesklý, se středně hlubokou až hlubokou stopečnou jamkou, apikální konec je slabě vtlačený, mezikomorové brázdy jsou hluboké, ve stejném poměru tři a čtyři komory, oplodí je středně silné až silné. Barva plodu před zralostí je středně až tmavě zelená, barva ve zralosti je středně žlutá, placenta neobsahuje kapsaicin.

Text a foto Ing. Věra Řičicová, ÚKZÚZ, Brno

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down