Nové odrůdy nektarinek a klingu

Každoročně po ukončení určité série registračních zkoušek jsou zapsány do Státní odrůdové knihy České republiky odrůdy, které v těchto zkouškách obstály. V článku v obrázcích a krátkých popisech jsou uveřejněny následující odrůdy nektarinek ’Firebrite’, ’Flavortop’, ’Harco’ a kling ’Catherina’. Odrůdy jsou seřazeny podle doby zralosti od raných po pozdně dozrávající.

’Firebrite’
Zahraniční odrůda nektarinky se středním až středně bujným růstem. Květ je zvonkovitý. Plody jsou středně velké, kulovité, mírně nesouměrné. Slupka je lysá, středně tlustá, žlutá, z velké části překrytá tmavou červení. Dužnina je oranžově žlutá, středně tuhá, dobré chuti. Pecka elipsovitá, středně silně ulpívá na dužnině.
Zraje v průměru 11 – 13 dnů před odrůdou ’Redhaven’. Raná nektarinka s kvalitními plody vhodnými pro přímý konzum. Uplatní se především u drobných pěstitelů, při pěstování na vhodných, teplých stanovištích.

’Flavortop’
Zahraniční odrůda nektarinky se středně bujným růstem. Květ je zvonkovitý. Plody jsou velké, oválné až kulovité. Slupka je lysá, žlutá, téměř celý plod je překrytý zářivou červení. Dužnina je oranžově žlutá, tuhá, šťavnatá, velmi dobrá. Pecka je elipsovitá, silně ulpívá na dužnině.
Zraje ve stejné době jako ’Redhaven’. Plodnost je velká. Plody jsou vzhledné, kvalitní a poskytují vynikající stolní ovoce. Největší význam má pro drobné pěstitele, v nejlepších oblastech pro pěstování broskvoní.

’Harco’
Zahraniční odrůda nektarinky se středně bujným růstem. Květ je růžovitý. Plody jsou velké, oválné. Slupka je lysá, žlutá, téměř celý plod je překryt červení. Dužnina je žlutá, velmi dobrá. Pecka je středně velká, odlučitelná od dužniny.
Zraje 5’-’7 dnů po odrůdě ’Redhaven’. Plodnost je velká, celkem pravidelná. Plody jsou vhodné především jako výborné stolní ovoce. Nejatraktivnější plody jsou z nejlepších stanovišť pro pěstování broskvoní.

’Catherina’
Zahraniční odrůda se středním až bujným růstem. Květ je růžovitý. Plody jsou středně velké až velké, téměř kulovité. Slupka je žlutá až oranžová s červeným líčkem ve formě pruhování. Dužnina je typu (kling), oranžové barvy, dobré chuti, neodlučitelná od pecky.
Zraje 6 – 8 dnů po odrůdě ’Redhaven’. Plodnost má velkou a pravidelnou. Plody jsou vhodné především pro konzervárenské zpracování, kompotování. Sklizené plody se velmi dobře přepravují a skladují.

Udržovatelé odrůd: ’Firebrite’, ’Flavortop’ a kling ’Catherina’ – LYVANA, s.r.o., Šakvice.
’Harco’ – Miroslav Kostiha, Valtice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *