17.01.2013 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy hortenzií

Hortenzie se těší velké oblibě již po desítky let. Přízeň pěstitelů si získaly pro svoji vysokou dekorativní hodnotu a dlouhověkost. Uplatnění najdou jak ve skupinových, tak i solitérních výsadbách, některé druhy jsou vhodné i pro pěstování v nádobách. Díky propracovanému šlechtění jsou dnes hortenzie k dostání v mnoha barevných a velikostních škálách.

Hortenzie (Hydrangea L.) jsou jednou z mála skupin rostlin, která se každoročně rozrůstají o nové kultivary. Mezi hlavní cíle šlechtitelských programů patří kromě širokého barevného a velikostního spektra květů především zakládání květních pupenů na novém dřevě (Hydrangea macrophylla). Jedním z míst, kde jsou nové kultivary hortenzií každoročně prezentovány veřejnosti je mezinárodní školkařský veletrh v nizozemském Boskoopu. Z širokého množství novinek prezentovaných na posledním ročníku této výstavní akce vám představíme několik nových kultivarů, která najde uplatnění jak v městských, tak i venkovských výsadbách.

H. macrophylla ´Kolmagics´ (MAGICAL SUNFIELDS)
Svěží květy této hortenzie velkolisté se vyznačují tmavě červenou barvou okvětních korunních lístků se zeleným melírováním. Kultivar je vhodný jak pro hrnkovou kulturu, tak pro pěstování k řezu. ´Kolmagics´ vznikl mutací H. macrophylla ´Green Shadow´ ve školkách Kolster BV. Stejnojmenná firma uvedla kultivar v loňském roce na trh.

H. macrophylla ´Kolmaru´ (MAGICAL RUBYRED)
Kultivar ´Kolmaru´ upoutá pozornost již zdálky svými tmavě červenými květy. Bohatě kvetoucí odrůda je vhodná pro hrnkovou kulturu i k pěstování k řezu. ´Kolmaru´ je semenáčem H. macrophylla ´Alpen Glühe´ a byl vyselektován firmou Kolster BV, která ho uvedla v loňském roce na trh.

H. macrophylla ´Hortmawin´ (MAGICAL WINGS)
Barva okvětních korunních lístků ´Hortmawin´ je bílozelená. Kultivar je vhodný pro hrnkovou kulturu i k pěstování k řezu. Hybrid vznikl křížením 03-061-01 (samičí rostlina) a ´Snowball´ (samčí rostlina) ve firmě Horteve Breeding. Kultivar uvedla na trh již v roce 2010 firma Kolster BV.

H. macrophylla ´Mini Penny´
Nádherná odrůda vyniká kompaktním růstem, dlouhou dobou kvetení a vysokou mrazuvzdorností (–30 ºC). Díky svým vynikajícím vlastnostem je kultivar předurčen k osazování balkónových a terasových nádob. ´Mini Penny´ vyselektoval Dr. Michael A. Dirr z amerického Watkinsville, Gorgia, USA.
Odrůdu pojmenovanou v roce 2002 uvede letos na trh nizozemská společnost Lendert de Vos B.V.

H. macrophylla ´Spike´ (BEAUTENSIA ´SPIKE´)
´Spike´ zaujme pozornost především svými neobvyklými květními korunními lístky, které jsou po obvodu zkadeřené a zašpičatělé. Nevšední odrůda byla vyšlechtěna ve firmě BPM Kolk Bloemen B.V. z nitozemského města Amstelveen. V roce 2010 byla odrůda pojmenována a uvedena na trh nizozemskou společností Van Kaveren Plant B.V.
H. arborescens ´Abetwo´ (STRONG ANNABELLE/INCREDIBALL) Obr. 5 nebo 5a
Tato robustný odrůda hortenzie stromečkovité má silné větve na kterých vykvétají ohromná kulovitá květenství bílé barvy. Jejich velikost se se stářím rostliny zvětšuje. Pro svoji mohutnsot se tato rostlina v době kvetení, od července do září, stává ve výsadbě nepřehlédnutelnou. Odrůd byla vyšlechtěna Timem Woodem ze školky Spring Meadow ve městě Grand Haven, Mitchigan, USA. Kultivar byl pojmenován v roce 2009 a uveden na trh v roce 2011. Na veletrhu byla novinka představena nizozemskými společnostmi Valkplant B.V. a Leon van Lint Boomkwekerij z Boskoopu.

H. arborescens ´NCHA1´ (PINKANNABELLE/INVINCIBELL)
´NCHA1´ je první růžově kvetoucí stromečkovitou hortenzií. Po odstranění odkvětlých květenstvích na hlavních stoncích, rostlina znovu tvoří květy na postranních výhonech. ´NCHA1´ je stejně odolná jako ´Annabelle´. Rostlině prospívá pokud je vysazena ve skupině. Tato velice nenáročná odrůda by neměla chybět v žádné zahradě. ´NCHA1´ byla vyšlechtěna ve Státní univerzitě Severní Karolíny v USA. Kultivar byl pojmenován v roce 2008 a o dva roky později uveden na trh firmami Van Son & Koot z nizozemského města Kaatsheuvel a Leon van Lint z Boskoopu.

H. paniculata ´Rendia´ (DIAMANT ROUGE)
´Rendia´ patří k nejčervenějším odrůdám latnatých hortenzií.
Kultivar vyniká bohatým kvetením s dlouhou trvanlivostí květů. Od začátku července je keř doslova obsypán velkými 30–40 cm dlouhými latami, které vykvétají na silných stoncích. Sterilní květy se postupně vybarvují z bílé barvy do růžové, která postupem času tmavne. V srpnu se květ zbarvuje do nádherné červené, později do purpurově červených odstínů. V této barvě vydrží květy na rostlině několik týdnů. Listy se na podzim přirozeně zbarvují do oranžova. ´Rendia´ vznikla mnohočetným křížením, které provedl Jean Renault. Odrůda byla pojmenována a uvedena na trh v roce 2011 francouzskou firmou SAPHO z La Ménitre.

Text Arnošt Jílek
Celé znění článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down