Nové odrůdy černého rybízu pro výsadby v ČR a v SR

V tomto článku autoři navazují na některé informace pana Ing. Kocmana v jeho příspěvku v čísle 8/2002 Zahradnictví. Naším cílem je představit dvě nové polské odrůdy černého rybízu, které jsou od roku 2002 v registračním řízení a v současné době se vyřizuje jejich právní ochrana. Jedná se o patentované odrůdy Dr. Stanislava Pluty z Institutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ve Skierniewicích.

Tiben´ – vznikl křížením odrůd ´Titania´ a ´Ben Nevis´, v polském registru odrůd je od roku 2000. Keře jsou silně rostoucí se vzpřímeným habitem, majícím tendenci se vychylovat pod tíhou plodů. Jednoleté výhony jsou středně silné. Listy jsou středně velké až malé, zelené až temně zelené. Doba kvetení je shodná s odrůdou ´Ben Lomond´. Výnos je vysoký a pravidelný. Plody jsou středně velké (větší než u odrůdy ´Ojebyn´) na krátkých až středních hroznech. Plody dozrávají středně pozdně, 3 – 4 dny po odrůdě ´Ben Lomond´ a asi o týden později než ´Titania´. Ovoce má vysokou nutriční hodnotu, je bohaté na kyselinu askorbovou, barva šťávy je lepší než u odrůd ´Ojebyn´ a ´Titania´. Plody se doporučují k výrobě šťáv.
Celkové zhodnocení : úrodná a pravidelně plodící odrůda, odolná k americkému padlí, vysoce odolná ke rzi vejmutkové, ale citlivá na antraknozu rybízu. Je to odrůda mrazuodolná, vhodná pro mechanizovanou sklizeň.

´Tisel´ – odrůda vznikla samosprášením odrůdy ´Titania´. Keře jsou dost silné, zpočátku má vztyčený habitus koruny, později mají keře tendenci zahušťovat a rozkládat se pod tíhou plodů. Jednoleté výkony jsou středně dlouhé. Listy jsou malé až střední velikosti, jasně zelené. Kvete dříve než odrůda Ben Lomond. Plodí pravidelně a dává vysoké výnosy. Plody jsou střední velikosti a zraje 5 dnů před odrůdou ´Ben Lomond´, současně s odrůdou ´Titania´, plody dozrávají jednorázově.
Celkové zhodnocení : ´Tisel´ je raná odrůda pravidelně a vysoce plodící s vysokým obsahem kyseliny askorbové, dobrou chutí vhodnou pro zpracování. Rostliny vykazují vysokou odolnost k americkému padlí angreštovému a rzi vejmutkové. Odrůda je vhodná pro mechanizovanou sklizeň.
Uvedené tabulky poskytují informace z odrůdového pokusnictví v Dabrowicích (Polsko).

Pěstitelské vlastnosti nových polských odrůd
Odrůda Doba
zrání Suma sklizní
1994-1996
(kg/keř) Hmotnost
plodů
(g/100 kusů)
Titania 14. 7. 17, 0 (b) 108 (c)
Ojebyn 12. 7. 11, 3 (a) 87 (a)
Tiben 18. 7. 17, 8 (b) 97 (b)
Tisel 13. 7. 18, 7 (b) 107 (c)

Nutriční hodnoty plodů nových polských odrůd
Odrůda Extrakt Obsah kyselin
(jako kys.citrónová) Refraktometr.
sušina
(%) Kys.askorbová
(mg/100 g) Anthokyany
(mg/100 g)
Titania 18, 3 2, 7 22, 8 162, 1 376
Ojebyn 15, 1 2, 4 21, 7 123, 3 255
Tiben 18, 4 3, 0 23, 7 185, 7 420
Tisel 19, 7 2, 8 23, 8 313, 5 305

Jelikož obě odrůdy jsou již druhým rokem v registraci, je možné je využívat k výsadbám nových plantáží. Výsadbový materiál je připraven pro podzimní výsadbu. Zastoupení obou odrůd pro ČR je zajištěno prostřednictvím Dr. Ing. Borise Kršky. Tento článek byl sestaven na základě zkušeností z Polska a ze Slovenska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *