Nové novozélandské odrůdy jablek

Křížení odrůd na Novém Zélandu se ubírá snahou vyšlechtit odrůdu s chuťovými vlastnostmi srovnatelnými s odrůdou ´Gala´ a skladovacími s odrůdou ´Braeburn´.

Pacific Rose´® – vznikla křížením odrůd ´Gala´ x ´Splendour´. Odrůda ´Splendour´, z které je vyšlechtěna se vyznačuje vysokou rezistenci ke spále růžovitých. Tato nová odrůda se pěstitelsky velmi intenzivně rozmáhá v produkčních sadech.
Majitelem odrůdy je výzkumný ústav HortResearch®, který prodal výhradní licenční práva společnosti ENZA®, což je pěstitelsko-odbytová organizace jádrového ovoce. Tato společnost platí licenční poplatky ve výši 11 % majiteli odrůdy a se svými licenčními právy nakládá následovně: odrůda ´Pacific Rose´® se zatím může pěstovat pouze ve Spojených státech amerických a na Novém Zélandu. V USA je to pouze ve státu Washington a to v objemu produkce 1,5 mil. kartonů (1 karton = 18 – 19 kg). Celá tato produkce je vypěstována ve vybraných a smluvně zajištěných 28 sadech, pro které pěstuje stromky 5 ovocných školek. Licenci na balení této odrůdy získaly 4 skladovací podniky. Jiné školky, sady a sklady nemají k této odrůdě přístup. Další kvóta 1,5 mil. kartonů této odrůdy, je přidělena pěstitelům na Novém Zélandu. Marketingový ředitel společnosti ENZA® tato opatření zdůvodňuje tvrzením, že jedině tak může společnost zajistit pěstitelům jablek vyšší a stabilnější cenu jablek. Tato skutečnost se dle mých vlastních zkušeností na konečné ceně jablek pro koncové spotřebitele v marketech skutečně projevuje.
Odrůda ´Pacific Rose´® byla zkoušena také ve Francii, avšak s projevem větší rzivosti plodů. Kvalita plodů u této odrůdy se skladováním stoupá, zatímco u původní odrůdy ´Gala´ kvalita s délkou skladování klesá. Velikostní optimum průměru plodů se uvádí pro tuto odrůdu 72 – 88 mm. ´Pacific Rose´® je první odrůdou z již výše zmíněného křížení.
Dalšími z odrůd jsou ´Pacific Beauty´® a ´Pacific Queen´®, které ovšem mají kratší skladovatelnost.
Další kříženec, který má svou budoucnost v pěstování v intenzivních výsadbách Nového Zélandu teprve před sebou se nazývá ´Jazz´®. Odrůda je výsledkem křížení odrůd ´Gala´ x ´Braeburn´ a má potenciál stát se jednou z významných tržních odrůd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *