26.07.2011 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové, modře kvetoucí odrůdy plaménků

Clematis (plamének) patří již dlouhá léta mezi nejoblíbenější popínavé rostliny. Díky dlouholeté šlechtitelské práci bylo získáno na stovky nových kultivarů, které se těší velké pozornosti pěstitelů. Ne náhodou měl tento rostlinný rod největší zastoupení v nově prezentovaných odrůdách na loňském školkařském veletrhu Plantarium v Nizozemském Boskoopu. Z nově uvedených odrůd plaménků vám představuje modře kvetoucí.

Clematis ´Tie Dye´
Odrůda se zelenými listy vyniká zejména neobvyklým vybarvením květů. Ty jsou purpurové (nachově fialové) s bílými pruhy mramorové kresby. Bohaté množství květů vykvétá na rostlině od července do září. Bujně rostoucí a kvetoucí odrůdu plaménku ´Tie Day´ vyšlechtil J. P. van Laeckem v USA. Poprvé byla tato, v té době ještě bezejmenná, odrůda představena veřejnosti v roce 2005 ve Švýcarsku. Teprve až od loňského roku je hojně prodávána nizozemskou společností Marco de Wit.

Clematis ´Vistula´
Světlé, fialkově modré květy tohoto plaménku mají žluté okvětní tyčinky. Květy o velikosti 15 cm se skládají z šesti zašpičatělých oválných, na krajích zvlněných, okvětních plátků. Doba květu začíná v červnu, nejkrásnější květy však vykvétají až v srpnu, kdy většina plaménků je již odkvetlá. ´Vistula´dorůstá výšky 2,5–3 m a velice dobře se pne po oporách. A to nejenom po opěrných konstrukcí, ale i větvích opadavých dřevin. Kultivar byl vyšlechtěn proslulým polským pěstitelem plaménků Szczepenem Marcvynskim. Ve stejném období kdy byla odrůda pojmenována, v roce 2009, byla i uveden na trh společností Clematis Sz Marczynski W. Pietrowski Szkolka Pojemnikowa z polského Pruskowa.

Text Arnošt Jílek, Foto The Plantarium organization

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 3/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down