27.08.2009 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové foliové tunely na Hané

Vyhovět stále se zvyšujícím nárokům zákazníků a být zároveň konkurenčně schopným ve svém oboru dnes závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je vedle monitorování a rychlého reagování na vývoj domácího a zahraničního trhu především modernizace stávajících a zavádění nových výrobních postupů a technologií. K tomuto kroku v loňském roce přistoupila i akciová společnost Semo výstavbou nových krytých pěstebních ploch.

Firma Semo, a. s. se sídlem ve Smržicích nedaleko Prostějova patří k našim předním semenářským podnikům, která se zabývá šlechtěním, množením a prodejem osiva zeleniny, květin a léčivých a aromatických rostlin. Specializací firmy, je ale především šlechtění plodové a kořenové zeleniny, salátu a zahradního hrášku. Současný sortiment patnácti druhů zeleniny tak zahrnuje 120 odrůd, jejíž počet je každoročně rozšiřován o nové a perspektivní kultivary.
Osivo, které v případě klíčovosti a čistoty převyšuje požadované normy EU je zákazníkovi nabízeno ve dvou kategoriích. Jako volně vážené v kategorii Standard, které je i v této skupině u mnoha druhů zeleniny inkrustované (moderní způsob moření osiva) fungicidy, nebo Profi, jenž se vyznačuje vynikající kvalitou. U většiny druhů je toto osivo nadstandardně ošetřené – kalibrované, ikrustované a ošetřeno HWT (dezinfekce horkou vodou proti bakteriozám).V nabídce nechybí ani speciální úprava osiva jako je např. předkličování osiva petržele, mrkve a celeru, nebo peletování semen celeru, salátu a čekanky. Především díky úspěšným šlechtitelským záměrům, propracovanému marketinku a individuálnímu zákaznickému servisu dnes firma zásobuje svými semeny trhy na třech kontinentech. Z Evropských zemí jmenujme například Maďarsko, Polsko, Ukrajinu, Belgii a Anglii, ze zaoceánských je to zejména USA. Kromě prodeje osiva v Turecku, firma do budoucna uvažuje o větší expanzi na Asijské trhy.
Udržet vysokou kvalitu nabízeného osiva produktivních odrůd za přijatelné ceny, lze podle slov Ing. Jana Prášila, ředitele společnosti Semo, pouze na základě maximálního využití dostupných moderních technologií při jeho výrobě. Jendou z nich jsou i kryté pěstební plochy, na kterých se samotné šlechtění provádí.

Pro dosažení lepší kvality
Osivo společnosti Semo je u nás i ve světě žádané především pro svoji vysokou kvalitu, pro její udržení a další postupné zvyšování přistoupila firma v loňském roce k výstavbě nových krytých pěstebních ploch. Specifikace výrobního zaměření společnosti kladla individuální požadavky i na provedení těchto ploch. Jedním z požadavků výběrového řízení na výstavbu jedenácti samostatně stojících fóliových krytů bylo např. zamezení přístupu hmyzu do prostoru, aby nedošlo k nežádoucímu opylení, zabezpečení individuálních klimatických podmínek v tunelech, nadstandardní vystužení konstrukce a v neposlední řadě její kónický tvar umožňující snašší sesuv sněhové pokrývky.
S firem, jenž se zúčastnily výběrového řízením, které bylo rovněž podmínkou pro získání dotace na výstavbu fóliovníků z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, nejvíce splňovala požadované kritéria investora společnost Konstrukce Schwarz, s. r. o. z Bruntálu. Výstavbou nových a rekonstrukcí stávajících fóliových krytů se zabývají od roku 2001.

Realizace výstavby
Výstavbě jedenácti samostatně stojících fóliových tunelů o délce 50 m a šířce 8 m nejdříve předcházela modulace pozemku, která byla zabezpečena investorem projektu. Prvním krokem samotné výstavby bylo zhotovení kotvícího systému k uchycení konstrukce fóliovníků. K tomuto účelu použila firma Schwarz betonové pražce. Pomocí chemické kotvy na mě byla umístěna závitová tyčovina, na kterou se následně upevnily repasované oblouky z pozinkované oceli o síle stěn 3,6 mm. Rozmístění oblouků bylo provedeno ve dvou metrových modulačních sekcích. Vlastnímu pokrytí ocelových oblouků fólií předcházelo jejich důkladné vystužení pomocí vodorovných kleštin, které jednak zvyšují stabilitu celého fóliovníku vůči povětrnostním vlivům (zejména sněhové pokrývce) a zároveň slouží k zavěšení sítí, pro případné vyvazování pěstované plodiny (okurek). Proti vertikálnímu pohybu stavby, který může být zapříčiněn nárazovým větrem, je stavba zabezpečena ocelovou výstuhou na obou jejích koncích. Oplášťování konstrukce je provedeno jednou vrstvou třísložkové koextrudované fólie Solar EVA s termickým efektem, jenž zabraňuje zpětné propouštění infračerveného záření přes stěnu fólie. K dalším přednostem této fólie patří tzv. anti-drop afekt, prostřednictvím kterého se zamezí poškození rostlin kapající vodou (rosy) z téměř třímetrové výšky. Kapky vody se díky tomuto efektu slévají do sebe a stékají po stranách obvodovém pláště fóliovníku. Jednodílná fólie se nejdříve ukotvila na čelní straně stavby do záklipových profilů, po jejím natažením po celé délce konstrukce se následně pomocí klipů (svorek) zafixovala ke konstrukci. Přestože životnost fólie je garantována výrobcem na čtyři roky, k její výměna se zpravidla přistupuje až po sedmi až osmi letech. V případě nutnosti vytápění fóliového krytu doporučuje firma Schwarz pro snížení provozních nákladů, opláštění tunelů dvojitou vrstvou fólie. Mezistění, které je zde vyplněno vzduchem funguje jednak jako tepelná izolace a zároveň lépe odolává povětrnostním vlivům, zejména krupobití. Pro výplň čelních stran fóliovníků byly použity polykarbonátové desky. V závěrečné fázi výstavby byly na čelní strany fóliovníku vsazeny pojízdná vrata umožňující pohodlný přístup jak samotným pěstitelům, tak i technice používané k ošetření pěstební plochy.

Důmyslný způsob ventilace
Nově postavené fóliové tunely jsou vybaveny boční stranovou ventilací, která pracuje na základě rolování fólie na stranách fóliovníku po celé jeho délce do výšky 1,2 m. Začátek rolování fólie se provádí 30 cm nad povrchem, tím je zabezpečena ochrana pěstebního materiálu proti nepříznivému působení přízemního větru a chladného vzduchu. Ventilace je automaticky ovládaná meteostanicí. Na základě naprogramované požadované vnitřní teplotě dává pokyn rolovací hřídeli k otevírání či zavíraní boční ventilace. Pohyb ventilace není najednou v plném rozsahu, ale je rozfázován do krátkých časových intervalů. Pracuje v závislosti na postupně se měnící vnitřní teplotě, která je senzorována citlivým čidlem. V případě enormního zvýšení teploty se ventilace otevře v plném rozsahu najednou. Pohyb ventilace lze rovněž naprogramovat, kromě již zmiňované teploty, i v závislosti k působení větru a deště.

Oboustranná spokojenost
Výstavba fóliových tunelů ve Smržicích byla pro firmy Schwarz velkou výzvou. Přestože mají dlouholeté zkušenosti v oblasti výstavby a rekonstrukce fóliových krytů různých typů, včetně jejich vybavení závlahovými mosty, stínovišti a topnými tělesy, realizaci tak velké zakázky prováděli poprvé. Díky dlouhodobým přípravám, které předcházeli samotné stavbě a dobré organizaci práce během samotné výstavby však průběh stavby probíhal bez závažných problémů. S průběhem a konečným výsledkem byl spokojen i samotný investor, firma Semo, a. s. Jak dodává Ing. Jan Prášil,“Především díky vynikající oboustranné komunikace od začátku příprav až po samotné dokončení projektu byly naplněny naše požadavky na zmiňované fóliovníky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down