24.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová technologie pro zelináře: Aztécká zahrada

Česká technologická firma Future Farming, která se zabývá vývojem pokročilé aquaponie a dalších nových technologií pro moderní zemědělství měla v loňském roce rekordní tržby ve výši 225 milionů korun. V meziročním srovnání je to 2,5krát vyšší zisk ve výši 25 milionů korun. V červnu se firma chystá vstoupit na evropský trh se zcela novou technologií nazvanou Aztécká zahrada.

Aztécká zahrada od Future Farmning využívá pěstební metody Deep Water Culture (DWC). Jde o hydroponickou metodu pěstování zeleniny v kultivačním médiu bez půdy. Kořeny rostlin jsou vystaveny kyslíku a živinám rozpuštěným ve vodě, což umožňuje rychlý a zdravý růst zeleniny a bylinek. Historie DWC sahá do sedmdesátých let minulého století, kdy výzkumníci experimentovali s touto technikou jako prostředkem při studiu fyziologie rostlin.

Aztécká zahrada Future Farming v Brně se rozkládá na ploše 3000 metrů čtverečních. Má celkem 12 velkých záplavových van, každou s 60 až 70 kubíky vody, na jejichž hladině jsou položeny plovoucí vory – speciální polystyrenové desky se sazenicemi listové zeleniny a bylinek. Kořeny rostlin jsou trvale ponořeny do živného roztoku. V nízké výšce nad plovoucími vory jsou zavěšeny zavlažovací trysky, ze kterých rostliny zavlažuje umělý déšť. Jeden pěstební vor má kapacitu až 27 pěstebních pozic pro sazenice a celková produkční kapacita Aztécké zahrady činí až 150 tun zeleniny ročně. Aztéckou zahradu nyní firma představí na mezinárodním veletrhu GreenTech, který se koná v polovině června v Amsterdamu.

Zdroj: TZ Future Farming*

Celý článek najdete tady: Nová technologie pro zelináře: Aztécká zahrada - trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down