17.12.2004 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová pravidla pro vinaře v SR

Pěstitelé vinné révy a výrobci vína na Slovensku se budou od příštího roku řídit novými pravidly. Vláda Mikuláše Dzurindy dnes totiž schválila návrh zákona o vinohradnictví a vinařství, který zohledňuje předpisy Evropské unie.

Rozlohu pro tokajskou vinařskou oblast, o jejíž uznání se Slovensko léta přelo s Maďarskem, však určí až komise odborníků.
Přesné vyměření oblasti, ve které se pěstuje réva pro tokajská vína, bude mít na starosti komise odborníků z ministerstva. Rozlohu vinařského regionu na jihovýchodním cípu Slovenska by měl výbor upřesnit do konce prvního pololetí příštího roku.
Maďarsko dlouhá léta odmítalo uznat, že část tokajské oblasti přesahuje na slovenské území. Dlouholeté spory se podařilo vyřešit až v červnu podepsáním trojstranné dohody mezi ministry zemědělství obou zemí a zástupcem Evropské komise. Slovensko se ale zavázalo, že upraví legislativu, která původně určila výměru slovenské tokajské oblasti na 908 hektarů. Dohoda vymezila slovenské vinice tokajského na 565 hektarů; ve skutečnosti se v současnosti pěstuje ještě na menší ploše.
Podle předlohy je Tokaj uzavřená vinařská oblast. Na udělování povolení a dohled pro pěstování a výrobu vína v regionu zákon zřídil zvláštní Tokajskou správní komisi, která bude mimo jiné také vyhlašovat zahájení sběru podle zralosti révy. Na vymezených vinohradech se smějí sázet pouze odrůdy Furmint, Lipovina a Muškát žlutý, jejichž smícháním vzniká značka Tokaj. Výnos révy z jednoho hektaru vinohradu v oblasti nesmí podle zákona přesáhnout 9,5 tuny. Norma přesně popisuje postup výroby tokajského vína a také stanoví, že se musí prodávat ve zvláštních lahvích.
Návrh zákona, který musí ještě schválit parlament, řeší základní požadavky evropské legislativy. Stanoví například práva pro výsadbu, hospodaření na registrovaných pozemcích, podmínky výroby vína a nakládání s vinařskými produkty.
Podle zákona se Slovensko dělí na šest základních vinohradnických oblastí. Kromě Tokaje to jsou oblasti Malokarpatská, Jihoslovenská, Středoslovenská, Nitranská a
Východoslovenská.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down