05.08.2011 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová odrůda růže ´Marie Rottrová®´

Celosvětově proslulá německá rodinná firma W. Kordes´ Söhne, jenž se specializuje na šlechtění a produkci růží, uvádí letos na trh novu odrůdu růže ze skupiny floribunda. Pro Českou republiku je velkou ctí, že se společnost Kordes rozhodla pojmenovat nově vyšlechtěnou odrůdu růže po naší přední dámě populární hudby Marii Rottrové.

Slavnostního křtu nové odrůdy růže, jenž se uskutečnil v rámci konání výstavy růži poslední červnovou sobotu v pražském Zahradním centru Chládek, se kromě samotné Marie Rottrové zúčastnili i zástupci firmy Kordés Margarita Kordes a Bernd Helms-Kordes.
Růže ´Marie Rottrová®´ vyniká zejména barevností svých květů, která je do jisté míry ovlivněna počasím. V období chladných dnů jsou jasně červené květy na rubu zbarvené do krémově bílé barvy, za teplého slunečního počasí se květy barví do růžova se sametově bílým nádechem na spodní straně okvětních plátků. K přednostem této odrůdy patří rovněž dobrá samočisticí schopnost při odkvětu.
Kromě mnohočetného květenství po celou dobu sezóny zdobí růži tmavě zelené lesklé listy, jenž jsou na okrajích jemně načervenalé. Keřík dorůstá výšky 80 cm a šířky 40 cm. K dalším přednostem nové odrůdy patří odolnost vůči chorobám a škůdcům, zejména proti padlí a černé skvrnitosti. V našich klimatických podmínkách je zcela mrazuvzdorná.
Díky svému vynikajícímu zdraví prošla nově vyšlechtěná odrůda německými zkouškami a v roce 2009 získala ocenění ADR.
Odrůda najde uplatnění jak ve veřejné zeleni, tak i zahradách. Kompaktní habitus, bohaté kvetení a zdravé olistění předurčuje tuto odrůdu pro plošné i záhonové výsadby. Díky barevnému kontrastu světlých poupat a tmavě červených květů je velmi zajímavá i v detailu, čehož může být využito při osazování nádob ke vstupním dveřím, na terasy či balkóny.
Vyšlechtění odrůdy ´Marie Rottrová®´ trvalo deset let, výsledek je však dobrou odměnou za usilovnou práci. Svými vlastnostmi a habitem se nová odrůda může právem řadit mezi ty nejlepší z více jak 500 soret zahradních růží vyšlechtěných čtyřmi generacemi firmy Kordes.
Popřejme nové odrůdě růže ´Marie Rottrová®´ ať zdomácní v našich parcích, rozáriích a zahradách stejně tak, jako nám jsou blízké samotné písně Marie Rottrové.

Text a foto Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down