13.07.2012 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová odrůda jabloně ´Fragrance´

Nový kultivar byl vyšlechtěn ve VŠÚO Holovousy v rámci selekce na odolnost proti strupovitosti z potomstva vzniklého křížením odrůd ´Florina´ a ´Jarka´. Byl zkoušen pod označením HL 1646. Registrační zkoušky u ÚKZÚZ probíhaly v letech 2004–2010 a do seznamu povolených odrůd byl zapsán v roce 2001. Udržovací šlechtění zajišťuje VŠÚO v Holovousích, který je rovněž dodavatelem výchozího množitelského materiálu.

Vzrůstnost stromů je v prvních letech silná, později střední. Stromy rostou rozložitě a vytvářejí kulovité, středně husté koruny. Větve mají průměrný sklon k rozvětvování a jen středně obrůstají kratšími plodonoši. Stromy kvetou středně pozdě. Odrůda je dobrým opylovačem. Dobře se opyluje odrůdami ´Rajka´, ´Meteor´, ´Rubinstep´, ´Rucla´ a ´Primadela´. Plody v květenstvích jsou nasazovány nejčastěji jednotlivě nebo ve dvojicích. Charakter růstu odrůdy plně vyhovuje pro pěstování ve tvaru štíhlého vřetene.

Dobrá odolnost vůči chorobám
Stromy jsou odolné proti strupovitosti a padlím trpí málo nebo nanejvýš jen středně. Hořká skvrnitost na plodech se vyskytuje jen velmi zřídka, většinou jen u mladých stromů přehnojených dusíkem. Plody jsou odolné vůči výskytu skládkových chorob a skládkových poruch. Vůči poškození zimními a jarními mrazy jsou stromy odolné.

Plodnost
Plodnost je raná, vysoká a pravidelná. Sklízí se ve stejnou dobu jako odrůda ´Golden Delicious´. V Holovousích to bývá zpravidla první dekáda října. Plody předčasně neopadávají. Při sklizni v optimálním termínu vydrží plody v běžném skladě do března i déle. V klimatizovaném skladě až do pozdního jara.

Plody
Plody jsou nejčastěji nadprůměrně velké (střední hmotnost 193 g a rozměry 60 x 72 mm), většinou pravidelného kulovitého tvaru, bez zřetelného žebrování. Kališní jamka je dosti hluboká, středně široká, jen mírně zhranatělá.
Kalich je středně velký, většinou otevřený.
Stopečná jamka: středně široká, studně hluboká, většinou pokrytá nazelenalou rzivostí. Stopka je středně tlustá a středně dlouhá, nejčastěji mírně přesahuje stopečnou jamku.
Slupka je dosti tlustá a pevná, zeleno žlutá, později téměř žlutá z 80 až 100 % překrytá tmavěji červenou krycí barvou někdy až s karmínovým odstínem. Krycí barva je nanesena nejčastěji rozmytě nebo ve formě nevýrazného žíhání a mramorování. Dužnina je krémová, jemná, chruplavá, pevná a středně šťavnatá. Po rozkrojení dužnina jen málo hnědne. Chuť je příjemně navinule sladká, později nasládlá (připomíná odrůdu ´Gala´), mírně aromatická, celkově výborná. Obsah kyselin je podprůměrný, refrakce je vysoká, často přesahuje 15%.
Jádřinec je středně velký, pravidelný, pootevřený, komory středně široké, obrysy výrazně zaznačené, tvaru ředkvovitého, v poloze blíže ke kalichu. Semena jsou četná (7–10 kusů), hnědá, dosti plná, středně velká.

Ideální do středně teplých poloh
´ Fragrance ´ je vysoce kvalitní odrůdou jabloně s rezistencí vůči strupovitosti a s parametry tržní odrůdy, která uspokojí zejména konzumenty preferující sladší chuť. Prozatím je doporučována hlavně pro pěstování ve středně teplých polohách, kde nevyžaduje ochranu proti strupovitosti a výnosově se vyrovnává doposud rozšířeným rezistentním odrůdám. Celkově je pěstitelsky málo náročná a může být vysazována také do horších půdních podmínek.
Pro tržní pěstování této odrůdy je doporučována podnož M 9 a tvarování ve tvaru štíhlých vřeten.

Ing. Jan Blažek,CSc., VŠÚO Holovousy s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down