18.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová aplikace předpovídá aktivitu klíšťat i riziko nákazy lymeskou borreliózou

Předpovídat aktivitu klíšťat a riziko nákazy lymeskou borreliózou v českých lesích může lidem pomoct nová mobilní aplikace Klíšťapka. Kromě interaktivní mapy aplikace nabízí i návody na prevenci a správné odstranění přisátého klíštěte, stejně jako informace o druzích klíšťat a vysvětlení mýtů, které se s nimi pojí.

Aplikaci Klíšťapka vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické ČZU v Praze ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Mobilní aplikaci si mohou uživatelé stáhnout na Google play, má ale i webovou verzi. Klíšťapka snímá polohu uživatele a ukazuje možnost výskytu klíšťat v lesích v jeho okolí, uživatelé si mohou lokalitu i vyhledat. Aplikace upravuje rovněž předpověď aktivity klíšťat vzhledem k teplotě a ukazuje procento zastoupení klíšťat infikovaných lymeskou borreliózou v dané lokalitě. Pro vlastní potřeby si uživatelé mohou zaznamenávat do aplikace také čas a místo, když je klíště kousne.

Aplikace aktuálně poskytuje data z porostů Lesů ČR, všechny lesy v Česku zatím nezobrazuje. V budoucnu by Klíšťapka měla poskytovat data i z dalších lokalit, například z městských parků, rozšířit by se měla i o další klíšťaty přenášené infekce. Výzkum předcházející tvorbě aplikace ukázal, že v lesích je nákaza borreliózou od klíšťat méně nebezpečná než v městských parcích. „Ze zkoumaných nymf z lesů byla borreliózou infikovaná každá desátá, například v městských parcích v Praze je infekční každá čtvrtá nymfa,“ řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová. Data porovnávala s desetiletou zkušeností Národní referenční laboratoře.

Proti borrelióze na rozdíl od encefalitidy neexistuje očkování. Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že výskyt nemocí přenášených klíšťaty je v Česku ve srovnání se zeměmi EU vysoký. V roce 2020, kdy mělo Česko v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba osm případů klíšťové encefalitidy, šlo o nejvyšší počet v EU. Na celém území unie tvořili nakažení Češi přes pětinu všech nahlášených případů.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down