04.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nosatec Phlyctinus callosus – nové riziko pro pěstování ovocných dřevin

Nosatec Phlyctinus callosus je škůdce pocházející z Jižní Afriky, škodící na ovocných dřevinách včetně révy vinné. Přestože výskyt tohoto brouka nebyl dosud na evropském kontinentu zaznamenán, představuje zde významné riziko pro řadu ovocných plodin v případě jeho zavlečení.

Larvy brouka se nacházejí v půdě, kde škodí žírem na kořenech hostitelských rostlin. Dospělci okusují stonky, listy a plody. Dospělci P. callosus působí zejména škody na plodech jabloní, nektarinek, broskvoní, slivoní a broskvoní. Na révě vinné poškozuje především listy a stonky (včetně hroznů a bobulí). Léze na plodech způsobené škůdcem znemožňují jejich prodejnost a napadení porostů může v řadě případů zapříčinit zamítnutí vývozu ovoce. Mladé ovocné stromy mohou být při silné intenzitě napadení nosatcem zcela zbaveny listů. Tím, že larvy působí škody na kořenech, velmi negativně ovlivňují zejména růst kořenové zeleniny nebo mladých ovocných stromů a keřů révy vinné.

Dospělci jsou nelétaví brouci (o délce těla 4,8–6,1 mm), šedohnědého zbarvení, s „baňatým“ zadečkem, na jehož zadním okraji se nachází charakteristický světle bílý proužek ve tvaru písmene V. Samičky v pozdním létě až začátkem podzimu kladou vajíčka na povrch či blízko povrchu půdy nebo do rozkládajícího se organického materiálu. Vajíčka jsou velmi malá a zpravidla je nemožné je najít. Z vajíček se líhnou larvy po 10 až 14 dnech. Bezprostředně po vylíhnutí zalézají larvy prvního instaru do půdy, kde se živí kořeny hostitelských rostlin. Larvy jsou beznohé a mají oranžovohnědou hlavu. Larvy se postupně vyvíjejí během zimního období a nejrychleji při vyšších teplotách s nástupem jara. Jak larvy dospívají, mění svoji barvu na mléčnou a vytvářejí hladkou hliněnou schránku, ve které se kuklí. Nosatec P. callosus může mít jednu až dvě generace ročně.

Jak již bylo uvedeno, dospělci nejsou schopni letu, tudíž nejpravděpodobnější cestou průniku škůdce do nových oblastí je jeho zavlečení v rámci obchodu s ovocem, původem ze zemí s výskytem škůdce. Jelikož vajíčka jsou kladena na půdu nebo do rostlinných zbytků a larvy žijí v půdě, mohou být tato stadia škůdce zavlečena s hostitelskými rostlinami určenými k dalšímu pěstování, v zemině ulpělé na jejich kořenech, a zřejmě též s kořenovou zeleninou. Nosatec P. callosus je pravidelně zachycován v zásilkách ovoce dovezených do Spojených států amerických a nedávno byl zjištěn v Irsku v zásilce jablek dovezených z Jižní Afriky.

Kontrolní opatření proti škůdci spočívají především v aplikaci insekticidů proti dospělcům nosatce a v použití mechanických bariér (lepových pásů) na kmenech ovocných dřevin s cílem zamezit přístupu škůdce k plodům. V současné době probíhá v Jižní Africe výzkum zaměřený na využití parazitických háďátek v boji proti larvám škůdce. Ve stejné zemi jsou v současné době prováděna posklizňová ošetření s cílem zajistit nepřítomnost škůdce ve vyvážených zásilkách ovoce.

Protože se nosatec Phlyctinus callosus vyskytuje především v oblastech s mírně teplým nebo středomořským podnebím, mohl by se v případě zavlečení do Evropy velmi dobře adaptovat zejména ve středomořských státech, ze kterých by mohl být následně s rostlinnými produkty zavlečen do dalších evropských zemí.*

 

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Zdroj fotografií www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 6/2021 s tématem měsíce Ovocnářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. California Lake Universityis amongst the topmost online accredited universities. We offer in-demand distance learning and accredited online degree programs from undergraduate to doctorate. Our professionally experienced faculty members are well accustomed to our online education system and deliver the best knowledge to students in their related educational fields through their unique teaching style.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down