14.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nosatec Naupactus xanthographus – nové riziko nejen pro révu vinnou

Nosatec Naupactus xanthographus je škůdcem působícím hospodářsky významné škody na révě vinné a ovocných plodinách v Jižní Americe. V rámci Evropskou unií financovaného projektu DROPSA (Strategie rozvoje účinných, inovativních a praktických přístupů k ochraně významných evropských ovocných plodin proti škodlivým organismům) byl N. xanthographus identifikován jako škůdce, který představuje riziko pro ovocné plodiny, zejména révu vinnou, též na evropském kontinentu.

Naupactus xanthographus je polyfágním škůdcem, který se živí na mnoha pěstovaných rostlinných druzích a na plevelech. Jedním z hlavních původních hostitelů tohoto nosatce je zarděnice hřebenitá (Erythrina crista-galli),strom z čeledi bobovitých (Fabaceae) pocházející z povodí řeky Paraná. Rozšíření nosatce se přibližně shoduje s rozšířením této hostitelské rostliny, která byla zavlečena do centrální oblasti Chile a na jihovýchod USA jako okrasná rostlina.

Mezi hospodářsky významné hostitele škůdce náleží réva vinná (Vitis vinifera) a ovocné dřeviny, jako je jabloň domácí (Malus domestica), slivoň (Prunus spp.), citroník pravý (Citrus limon), pomerančovník čínský (Citrus sinensis), hrušeň obecná (Pyrus communis), aktinidie (Actinidia spp.) a hruškovec přelahodný (Persea americana). Mezi další zaznamenané hostitelské rostliny patří čerimoja (Annona cherimola), tomel japonský (Diospyros kaki), lokvát japonský (Eriobotrya japonica)sója luštinatá (Glycine max), čirok halepský (Sorghum halepense), ořešák královský (Juglans regia), vojtěška setá (Medicago sativa), mišpule obecná (Mespilus germanica), olivovník evropský (Olea europaea), fazol obecný (Phaseolus vulgaris), topol černý (Populus nigra), brusnice (Vaccinium spp.), ostružiník maliník (Rubus idaeus), lilek rajče (Solanum lycopersicum) a lilek brambor (Solanum tuberosum).

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroje fotografií:

www.eppo.org

www.viarural.com.ar

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5 /2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down