Norské fondy přiváží do Prahy inovace v ochraně životního prostředí: Konference představí 17 inovativních projektů

Regionální směsi osiv, odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod i ochrana před invazními druhy raků v Estonsku. Státní fond životního prostředí ČR představí na dvoudenní odborné konferenci sedmnáct svých projektů realizovaných za podpory programu Norských fondů. Seznámit se s českými projekty na ochranu životního prostředí přijedou do pražské Spojka Events odborníci z Norska, Polska či Řecka.

Program Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu, který čerpá finanční prostředky z Norských fondů, podpořil v rámci dvou otevřených výzev realizaci aktivit, jejichž cílem je implementace výsledků vědecko-výzkumných projektů do praxe a zavádění pilotních opatření pro ochranu ekosystémů a snižování znečištění vod.

„Během tří let se nám podařilo podpořit částkou více než 240 milionů korun celkem 20 inovativních projektů, jejichž výsledky chceme pomocí této dvoudenní konference představit veřejnosti. Rozsah témat je velmi široký. Zavítáme do ptačích parků, budeme se věnovat invazním druhům i udržitelnému rybníkářství. Druhý den konference pak bude více zaměřen na technologie, protože se bude týkat problematiky mikropolutantů se zvláštním zaměřením na zbytky léčiv v povrchových vodách a možnostech k jejich odstranění,“ přibližuje témata Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Důležitým cílem programu Norských fondů je podpořit navazování mezinárodní spolupráce na ochraně životního prostředí. Mezi hosty tak nebudou chybět zahraniční účastníci, kteří se přijedou seznámit s výsledky českých projektů, ale představí také vlastní příklady dobré praxe. Pozvání přijali například zástupci organizace Green Foundation, kteří představí slovensko-norský projekt na ochranu mokřadů. S příspěvkem vystoupí Ragnhild Nylund z norského centra MAFRO, jenž se věnuje problematice znečištění moří. Odborníci z Estonska představí svůj projekt zaměřený na invazní druhy raků, obdobu českého projektu, jehož výsledky budou na konferenci rovněž ukázány.

Pro velký zájem možnost sledovat online

Zájem o inovativní postupy v oblasti ochrany životního prostředí je nejen v České republice mimořádný. Dokládá to i velký zájem ze strany účastníků. Registrace na konferenci je v této chvíli již uzavřena, zájemci o inovace v životním prostředí o možnost sledovat vystoupení ale nepřijdou. „Abychom vyšli vstříc všem, kdo se zajímají o inovace v oblasti ekologie, bude možné vystoupení na konferenci sledovat živě přes internet. Následně zpřístupníme i její záznam,“ uzavírá Petr Valdman. Akce bude tlumočena do českého jazyka a veškeré výstupy z konference budou připraveny dvojjazyčně.

Odkaz pro sledování konference bude zveřejněn na našich sociálních sítích a webové stránce Konference Inovace v ochraně životního prostředí.

Program konference ke stažení:

  1. 6. 2024 – Ochrana ekosystémů a biodiverzity
  2. 6. 2024 – Farmaka v povrchových vodách

Zdroj: SFŽP*

Ilustrační foto: Daniela Urešová

logo SFŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down