24.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Noc vědců na AF MENDELU představí krajinu, rostliny, zvířata i potraviny všemi smysly

Prozkoumat přírodu všemi smysly budou mít šanci návštěvníci letošní Noci vědců na Agronomické fakultě MENDELU. Tradiční popularizační akce startuje už za týden, v pátek 30. září od 18 hodin. Odborníci připravili v areálu univerzity přes dvacet stanovišť.

Prostřednictvím rozmanitých vjemů na nich zájemcům představí rostliny, zvířata, potraviny, krajinu nebo techniku v jejich různých podobách. Program Agronomické fakulty je rozprostřený do několika budov uvnitř univerzitního areálu.

V budově A si návštěvníci mohou procvičit svoje smysly poznávačkou semen rostlin, čajů a koření. Vyrazit mohou také na ochutnávku různých mlék a vajec nebo si pohladit zvířata z babiččina dvorku.

V budově C čeká na zájemce fascinující svět rostlin. Na jednotlivých stanovištích se odborníci zaměří například na molekulární podstatu pohybu rostlin a umožní také nahlédnout do nitra rostlinné buňky. Návštěvníci prozkoumají různé vůně půdy, zvukové pexeso, a nejen děti si mohou vyzkoušet malování půdou. Mimo to budova C nabídne filmové promítání nebo labyrint smyslů.

Před budovou C pak návštěvníci najdou hospodářská zvířata a spolu s nimi ukázku toho, jak o ně správně pečovat a jak je živit.

Budova D se ponese ve znamení chemických experimentů a představení smysluplné chemie.

V budově M se zájemci dozví, zda mají zvířata stejné smysly jako lidé a co je to šestý smysl ryb. Chybět nebudou ochutnávky různých potravin vyráběných na Agronomické fakultě, produktů z kopřivy, ukázky 3D tisku jídla, představení odrůd konopí nebo světa mikroorganismů.

V budově N se návštěvníci ponoří do tajů senzorické laboratoře a vyzkouší si, co všechno je potřeba zvládnout při hodnocení jakosti potravin.

V budově Q se lidé seznámí s vývojem krajiny v čase, mohou si vytvořit krajinu vlastní, dozví se vše o odpadu včetně jeho využití, ochutnají pivo z odpadního chleba a na dvou přednáškách jim vědci přiblíží podrobněji výzkum Hranické propasti, nejhlubší zatopené propasti naší planety.

Budova R bude zasvěcená (mobilitě) budoucnosti, zastoupený tak bude například elektromobil TESLA nebo 3D tisk. Chybět nebudou ani tradiční projížďky traktorem po areálu univerzity.*

Zdroj: AF MENDELU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down