06.09.2022 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nizozemský ministr zemědělství rezignoval po protestech proti snižování emisí

Nizozemský ministr zemědělství Henk Staghouwer nečekaně rezignoval. V oznámení pro tisk uvedl, že se nepovažuje za vhodnou osobu pro řešení demonstrací zemědělců, kteří již několik měsíců protestují proti vládním plánům na povinné snižování emisí. Post po Staghouwerovi bude dočasně zastávat ministryně pro boj proti chudobě Carola Schoutenová, která resort zemědělství vedla dříve, informovala dnes agentura Reuters.

„Zemědělci a rybáři potřebují jistotu. Položil jsem si otázku, zda jsem vhodná osoba pro splnění úkolů, které nás čekají. A odpověděl jsem si, že nejsem,“ uvedl Staghouwer citovaný serverem NL Times. Svému nástupci popřál mnoho štěstí a další dotazy novinářů odmítl zodpovědět.

Staghouwer, který ministerskou funkci zastával pouhých devět měsíců, oznámil své rozhodnutí v pondělí večer. Právě se vrátil z Bruselu, kde vyjednal dohodu s Evropskou komisí týkající se nizozemské výjimky z limitů pro rozmetání hnoje. Nizozemsko spolu s Dánskem, Irskem a belgickým regionem Vlámsko mělo kvůli relativně malé rozloze povoleno překračovat limity pro množství hnoje, které mohou zemědělci vracet na svá pole. Brusel však chce tuto výjimku postupně zrušit, protože Nizozemci neplní normy EU pro kvalitu vody, píše Reuters.

Nizozemská vláda na začátku června představila plány na snížení emisí oxidu dusičitého a čpavku o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent. Podle vlády jde o „nevyhnutelnou změnu“. Vládnoucí koalice vyčlenila přes 24 miliard eur (zhruba 590 miliard korun) na financování změn, které pravděpodobně přimějí mnoho zemědělců drasticky snížit počet hospodářských zvířat nebo se jich úplně zbavit. Zemědělci plány označují za nerealistické, během léta uspořádali četné protesty, blokovali dálnice a před dveřmi domu členky vlády shodili z nákladního vozu hromadu hnoje.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down