23.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nenáročné odrůdy angreštu

Ovoce má nenahraditelný význam ve výživě člověka. V souvislosti se zdravotním významem ovoce se nejčastěji zdůrazňuje obsah vitamínů. Významný je však i obsah dalších látek, především pektinů a minerálních solí. Pektiny mají schopnost vázat toxické látky v zažívacím traktu a působí preventivně proti kornatění tepen a infarktu srdečního svalu. Hodně pektinů obsahují jablka, ale také angrešt a rybíz.

V současné době jsou již na trhu dostupné sazenice odrůd, které nejsou napadány hnědým angreštovým padlím (Sphaerotheca mors-uvae). Vzhledem k velmi brzkému nástupu plodnosti u angreštu se pěstitel prvních sklizní dočká za velmi krátkou dobu (často se první plody objeví již v 1. roce po výsadbě). Jako vysoce odolné proti padlí angreštovému byly v posledních letech zapsány do Státní odrůdové knihy odrůdy: ´Invicta´, ´Prima´, ´Remarka´, ´Rixanta´, ´Rokula´ a ´Rolonda´.

´Invicta´
Raná odrůda, pochází z Anglie. V ČR byla registrována v roce 2001, udržovatelem je firma Starkl-zahradník, s. r. o. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůst pravokořenného keře je střední, habitus opakvejčitý, středně hustý.
Plod je středně velký, elipsovitý. Slupka je slabá, žlutozelená, slabě ojíněná, téměř lysá. Výraznost nervatury je střední. Chuť je sladce navinulá. Plodnost je velmi vysoká, pravidelná.
´Prima´
Středně raně dozrávající odrůda, v ČR byla registrována v roce 2003 šlechtitelem a udržovatelem je Martin Vrána ze Zborovic. Stromkový tvar má středně hustou korunu kulovitého tvaru. Vzrůst pravokořenného keře je silný, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je velký, elipsovitý. Slupka je středně silná, žlutozelená, bez ojínění a ochmýření. Výraznost nervatury je slabá. Chuť je sladce navinulá, aromatická. Plodnost je velmi vysoká, pravidelná.
´Remarka´
Raná odrůda pocházející z Německa byla v ČR registrována v roce 2003, udržovatelem je Ing. Pavel Voráček, Fytos Plzeň.
Angrešt stromkovitého tvaru má středně hustou kulovitou korunu. Vzrůstnost pravokořenného keře je střední, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je středně velký, elipsovitý. Slupka je slabá, tmavě červená, slabě ojíněná, bez ochmýření a žlaznatých trichomů. Výraznost nervatury je slabá. Chuť je sladkokyselá, aromatická. Plodnost je vysoká, pravidelná.
´Rixanta´
Je raná odrůda pocházející z Německa. V ČR byla registrována v roce 2001, udržovatelem odrůdy je firma Starkl-zahradník, s. r. o. Angrešt stromkového tvaru má středně hustou kulovitou korunu. Vzrůst pravokořenného keře je střední až silný, habitus zploštěle elipsovitý, středně hustý.
Plod je středně velký, kulovitý. Slupka je středně silná, žlutá až žlutozelená, bez ojínění, slabě ochmýřená. Výraznost nervatury je střední až silná. Chuť je sladce navinulá. Plodnost je velmi vysoká, pravidelná.
´Rokula´
Pozdní odrůda pocházející z Německa byla ČR registrována v roce 2001. Udržovatelem odrůdy je firma Starkl-zahradník, s. r. o.
Angrešt stromkového tvaru má středně hustou kulovitou korunu. Vzrůst pravokořenného keře je střední, habitus opakvejčitý, středně hustý.
Plod je středně velký až menší, elipsovitý. Slupka je slabá až středně silná, tmavě červená, středně až silně ojíněná, bez ochmýření, bez žlaznatých trichomů. Výraznost nervatury je slabá. Chuť je nakyslá, aromatická. Plodnost: vysoká, pravidelná.
´Rolonda´
Jedná se o pozdní odrůdu pocházející z Německa. V ČR registrována v roce 2001, udržovatelem odrůdy je firma Starkl-zahradník, s. r. o. Angrešt stromkového tvaru má středně hustou korunu kulovitého tvaru s dlouhými, tenkými výhony. Vzrůst pravokořenného keře je střední až silný, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je středně velký až menší, elipsovitý. Slupka je středně silná, tmavě červená, v plné zralosti až hnědofialová, středně ojíněná, středně ochmýřená, bez žlaznatých trichomů. Výraznost nervatury je slabá. Chuť je nakyslá, aromatická. Plodnost je vysoká, pravidelná.

Stanoviště
Angrešt je značně přizpůsobivý a může se pěstovat od nížin až po podhorské a horské oblasti. Nejlépe se však mu daří ve středních až vyšších polohách s vyšší vlhkostí a průměrnou roční teplotou 7 – 9 oC. Dobře snáší mírné zastínění. Naopak nadměrné působení přímého slunečního světla může způsobit tzv. úžeh plodů. Nesnáší sucho nebo zamokření, optimální roční úhrn srážek je 650 mm. Na suchých stanovištích bez možnosti závlahy rostliny předčasně shazují listy a plody zůstávají malé. Nejvíce vláhy potřebuje angrešt v období intenzivního růstu, nárůstu a dozrávání plodů. Hladina podzemní vody by měla být 70 – 90 cm pod povrchem půdy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální reakce, dobře zásobené živinami. Angreštu vyhovují otevřená stanoviště, s mírným průvanem. K nízkým teplotám je odolnější než černý rybíz. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy.
Podnože
Pěstuje se ve tvaru keře, pravokořenného stromku nebo stromku, kde je odrůda naštěpovaná na meruzalku zlatou (ME-LS-A, ME-LS-B, ME-LS-C). Podle výšky štěpování rozlišujeme polokmen (PK – 60 až 80 cm) a vysokokmen (VK – 90 až 110 cm).
Výsadba a zapěstování
Stromky vysazujeme ke kůlu nebo k drátěnce tak, aby kůl nebo drátěnka procházely korunou. Chceme-li mít korunky ve stejné výšce, obvykle musíme vysazovat některé stromky hlouběji, protože téměř nikdy nemají kmínky vyrovnanou výšku. Toto hlubší zasazení není na závadu, neboť meruzalka dobře zakořeňuje a vytvoří na zahrnuté části kmínku nové kořeny. Naproti tomu je škodlivé mělké sázení, při němž část kořenů zaschne, protože těsně pod povrchem půdy není dostatek vláhy.
Výsadba se provádí do sponu 3 x 1 m. Po výsadbě se výhony na jaře zkrátí na 2 – 3 pupeny, (slabé na 1 pupen). Z vyrostlých výhonů vybereme 4 – 5 nejsilnějších, které vytvoří základ koruny. Ve druhém roce tyto výhony zkrátíme o 1/3 – 1/4 a to převážně na vnitřní pupen, což má význam hlavně u odrůd s rozložitým nebo převislým růstem (´Zlatý fík´, ´Česká koruna´, ´Britania´). Ve třetím roce a v dalších letech odstraníme předjarním řezem všechny zahušťující výhony, hlavní výhony zkrátíme asi o 1/3 až 1/2 a postranní obrost na 2 – 4 očka. Po 4 – 6 letech obměňujeme hlavní větve za mladší (přestárlé větve zkrátíme co nejhlouběji, pokud možno na mladý náhradní výhon). Při tomto způsobu řezu získáme rovnoměrně vyvinuté, nepřehoustlé koruny, ovoce největší velikosti a pravidelné sklizně. Správně tvarovaný stromek musí být při sklizni dobře přístupný i uvnitř koruny.
Keře vysazujeme asi o 3 – 5 cm hlouběji než rostly ve školce. Po výsadbě zkracujeme na jaře výhony na 2 – 4 pupeny. Velmi slabé výhony se odřezávají úplně. V dalším roce ponecháme 4 – 6 nejsilnějších, vzpřímených výhonů.
Podstatou dalšího tvarování je každoroční doplňování počtu výhonů a případně jejich zkracování. Počet základních větví a výhonů po ukončení tvarovacího řezu má být 8 – 12 podle vzrůstnosti keře a odrůdy. V dalších letech obměňujeme výhony tak, aby na keři nebyly větve starší jak pětileté. V létě odstraňujeme vrcholky výhonů napadené americkým padlím, které by se měli spálit.
Životnost keřů angreštu je kolem 20 let, stromky na meruzalce zlaté se dožívají jen 8 až 10 let, někdy i méně (častý výskyt botrytidy u báze kmínků nebo těsně pod korunkou).
U angreštu rozlišujeme tři stupně zralosti: zelenou, při níž se sklízejí začátkem června drobné plody sytě zelené pro přípravu pektinu, koncem června kompotovou, při níž jsou plody ještě tvrdé, ale mezi prsty pruží a mají barvu světle zelenou a konzumní, při níž jsou plody již plně vybarveny typicky podle odrůdy začátkem července.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down