07.04.2005 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Němečtí farmáři chtějí na sklizeň cizince

Německo má sice přes pět milionů nezaměstnaných, ti jsou však dnes sdružení německých farmářů DVB vesměs tak líní, že jsou na práce při sklizních stěží použitelní. Asociace proto vyzvala vládu, aby i nadále umožňovala povolávat na sezónní práce cizince z východní Evropy.

Sezónní kampaně začínají právě nyní sklizní chřestu pak jsou to třešně, víno nebo jablka. Od jara do podzimu na nich pomáhá asi 300 000 zahraničních pracovníků. V souvislosti s růstem nezaměstnanosti a zpřísněním výplat dávek se začínají ozývat požadavky na omezení sezónního zaměstnávání cizinců. Farmáři však říkají, že místní pracovníci jim nevyhovují, protože po desetiletích pohodlného sociálního polštáře nejsou ochotni vykonávat špatně placenou a namáhavou práci na polích a v sadech.
Vláda přitom od letošního roku zpřísnila pravidla pro výplatu příspěvků v nezaměstnanosti, a pro nezaměstnané tak je mnohem těžší odmítnout nekvalifikovanou práci. To však zatím nijak nezastavilo stížnosti na to, že Němci jsou rozmazlení a nejsou připraveni pracovat dlouhé dny na slunci a větru v průměru za 5,20 eura (156 korun) na hodinu.
Vláda mezitím dává rady, jak německé pracovníky na pole dostat. Úřady práce by se měly více snažit a farmáři by za zaměstnávání Němců měli dostat příplatky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down