13.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Některé stolní odrůdy révy vinné a možnosti jejich pěstování v ČR

Réva vinná byla vždy pro drobné pěstitele atraktivní plodinou a to nejen pro svůj dekorativní vzrůst a různé možnosti tvarování, ale i pro krásu zralých hroznů s lákavou chutí. Pěstovala se navzdory našim přírodním podmínkám, které pro stolní odrůdy nejsou nejvhodnější. V naší republice se doposud odrůdy šlechtí v Polešovicích na Moravě.

V listině povolených odrůd najdeme tyto stolní odrůdy révy:

´Arkadia´
Původem z Ukrajiny (´Moldava´ x ´Kardinal´). Rašení má středně rané, dozrávání rané a vysoké nároky na polohu a kvalitu půdy. Odolnost proti houbovým jechorobám střední. Hrozny jsou velké středně husté, bobule velká žlutozelená.
´Diamant´
Slovenská odrůda (´Julski biser´ x ´Panonia Kincse´), která je nenáročná na polohu, ale nesnáší sucho. Hrozen má velký řídký, bobule oválné , velké žlutozelené. Odolnost k houbovým patogenům nižší, je choulostivější i k mrazům. Odrůda je středně raná v rašení i dozrávání.
´Chrupka bílá´ a ´Ch. červená´
Velmi staré odrůdy pocházející pravděpodobně z Egypta, u nás dobře známé. Ranost v rašení i dozrávání je střední, odolnost vůči houbovým chorobám nízká. Vyžadují výživné půdy a chráněné stanoviště.
´Julski biser´
Bulharská odrůda vzniklá křížením ´Bolgar´ x (´Čabaňská perla´ x ´Čiljaky rozovyj´). Doba rašení je raná, dozrávání středně rané. Hrozny jsou středně velké, bobule žlutozelené elipsovité. Má vyšší nároky na stanoviště, je poškozována mrazy. Odolnost k houbovým chorobám je nízká.
´Olšava´
Vyšlechtěna na stanici v Polešovicích v roce 1988. Vznikla křížením ´Kossut Lájos´ x ´Boskolena´. Je to středně raná odrůda s nižší odolností vůči houbovým chorobám. Na stanoviště nemá vysoké nároky, odolává dobře i mrazům, půdy potřebuje vlhčí. Hrozen je řídký velký, bobule kulaté velké červenofialové barvy. Výnos vysoký.
´Panonia Kincse´
Maďarská odrůda (´Královna vinohradů´ x ´Cegléd szépe´). Raná odrůda vyžaduje lehčí půdy a teplé polohy s možností závlahy. Hrozen velký řídký, bobule velká elipsovitá žlutozelená. Má nízkou odolnost k mrazům a houbovým chorobám.
´Pola´
Odrůda vyšlechtěná v Polešovicích křížením ´Pobeda´ x ´Košutovo´. Velmi raná v rašení i dozrávání, náchylná k poškození jarními mrazy. Odolnost vůči houbovým chorobám je střední. Vyžaduje bohatě zásobené půdy živinami i vodou. Hrozen je velký středně hustý, bobule velké elipsovité červené. Výnos dosahuje vysoký.
´Vitra´
Odrůda pochází ze stejné stanice i stejného křížení jako ´Pola´. Rašení i dozrávání je středně rané. Je určena i pro skleníkové podmínky, kde dozrává již v srpnu. Hrozen je velký středně hustý, bobule velká oválná červenofialová. K houbovým chorobám je málo odolná, náchylná ke sprchávání. Půdy vyžaduje hlinité, vododržné.

Výsledky sledování z VSV Karlštejn
V genotypové sbírce révy vinné shromážděné ve VSV (výzkumná stanice vinařská) Karlštejn je celkem 272 odrůd z toho 47 je stolních odrůd. Položky kolekce jsou postupně hodnoceny podle mezinárodního klasifikátoru ve víceletých opakováních. Domníváme se, že výsledky dosud hodnocených odrůd mohou být pro čtenáře vodítkem při výběru vhodné stolní odrůdy pro konkrétní lokalitu.
Z hodnocených parametrů uvádíme ty, které mají nejpodstatnější vliv na kvalitu a jistotu sklizně, t.j. doba rašení, doba dozrávání, počet dní od rašení do zaměkání a orientačně i výnos v kg/m².

Shrnutí
Z uvedeného hodnocení můžeme formulovat závěr, že se v kolekci nacházejí odrůdy, které v porovnání k odrůdám ´Chrupka bílá´ a ´Chrupka červená´ projevují pozitivní vlastnosti pro pěstování v české oblasti jako je středně rané rašení a rané dozrávání. Jsou to odrůdy ´Topaz´, ´Olšava´ a ´Lival´. Charakteristika Olšavy již byla uvedena. ´Topaz´ patří ke křížencům Ing. Pospíšilové z Bratislavy (´Dunavski misket´ x ´Cardinal´). Má střední až malý hrozen s velikými žlutými bobulemi s hnědým líčkem. Proti mrazům je odolný, k houbovým chorobám ne. Trpí sprcháváním. Odrůda ´Lival´ je francouzského původu (´Alphonse Luvallé´ x ´Lignan´). Hrozny jsou velké volné, bobule oválné modré.
Kolekce genofondové sbírky révy vinné je udržována a hodnocena díky finanční podpoře Národního programu pro ochranu genofondu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down