15.12.2008 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen do sadů a zahrad

Novinky pro druhou polovinu letošního a začátek příštího roku představil ve svém evropském sídle – Mannheimu , významný americký výrobce zemědělské, zahradní, komunální, lesní a golfové techniky; nově i zavlažovací techniky, společnost John Deere. Akce s názvem Grow Green, Zelenání se zúčastnilo padesát novinářů z celé Evropy.

Mannheim na soutoku řek Neckar a Rýn je významným střediskem severní části hornorýnské nížiny. S 320 000 obyvateli je po Stuttgartu druhým největším městem spolkové země Bádensko-Württembersko. Pořadatelé Zelenání měli při volbě místa přehlídky techniky velmi snadnou úlohu. Louka u Neckaru a přilehlý park byly výbornými lokalitami. Jeden z největších zařízení svého druhu na světě, Luisenpark, byl založen v roce 1903. Na současnou rozlohu 41 hektarů byl rozšířen u příležitosti spolkové zahradnické přehlídky v roce 1975, kdy byla také zprovozněna radiokomunikační a vyhlídková věž, s výškou 218 metrů nejvyšší stavba města.Luisenpark je v soukromých rukou a na jeho údržbě se podílí i město, které dotuje provoz, což se pozitivně odráží v ceně vstupného. Dospělý platí v sezoně (březen až říjen) pět euro, mimo ni polovic. Roční permanentky za 30 euro má 45 000 lidí. Za rok projde branami parku šest milionů návštěvníků, kteří se mohou projet i vláčkem nebo na lodičkách. Nechybí čínská zahrada s čajovnou; v sezoně se zde konají kulturní a společenské akce.

Ve prospěch ceny
„Kromě lépe vybavených traktorů se nyní snažíme nabídnout také standardní řadu méně vybavených strojů. Dva nové modely 20 C a 25 C přijdou na trh letos na podzim. Určeny jsou pro menší farmáře, zahradníky, sadaře nebo vinohradníky. Tyto bezkabinové kompaktní stroje o šířce 105 centimetrů charakterizují především robustní nápravy, rámová konstrukce, rovná podlaha a velmi dobře přístupná palivová nádrž. Ochranný rám je ve výbavě již v základním provedení. Převodovku mají mechanickou osmistupňovou s reverzorem,“ představil nové traktory produktový manažer společnosti John Deere International Patrick Haitz. Jejich cena na tuzemském trhu se předpokládá včetně daně kolem 350 000 korun.
Novým členem řady 3000 je ekonomická verze méně vybaveného traktoru 3036 E. Stroj s hydrostatickou převodovkou se ovládá pedály pro pojezd vpřed/vzad. Součástí výbavy je provozní brzda s uzávěrkou diferenciálu. Traktor se bude vyrábět pouze s ochranným rámem a speciálně vyvinutým nakladačem. „Až doposud jsme šli cestou velmi dobře vybavených strojů. Nové modely jsou reakcí na poptávku trhu po levných traktorech se základní výbavou, které ocení především méně nároční uživatelé,“ doplnil Patrick Haitz.

Každá žíně dobrá
Na první pohled byla znát i snaha o maximální výkon strojů. „Každá koňská síla a centimetr záběru navíc jsou znát. Tyto parametry se významně promítají do produktivity práce i ekonomiky provozu techniky. Týká se to například zpracování půdy. Proto je traktor John Deere 2720 osazen motorem z většího typu 3320 tak, aby byl dosažen dostatečný výkon pro pohon většího nářadí,“ vysvětlil Ing. Jiří Přibyl z firmy STROM Praha, a. s., výhradního dovozce techniky John Deere pro Českou republiku.
Významnou inovací bylo snadné připojení a odpojení mezinápravového žacího ústrojí u traktorů řady 3020. Stačí přesně najet na háky a vše ostatní za pár vteřin vyřeší integrovaný vývodový hřídel aniž by obsluha musela opustit kabinu. Představeny byly nové čelní sekačky modelových řad 1400 a 1500 s dieselovými motory o výkonech 24 až 36 k pro údržbu především rozlehlých ploch a dvacet modelů ručně vedených sekaček pro hobby i profi nasazení. Ze zahradních traktorů stál za pozornost typ X 534 s natáčecími oběma nápravami ve prospěch menšího poloměru otáčení.
Novinkou mezi užitkovými vozidly Gator, dobře známými i mezi drobnými zemědělci, zahradníky a sadaři, byl model XUV s maximální rychlostí 50 km/h. Proti svému předchůdci má nezávisle zavěšená zadní kola pro komfortnější průjezd terénem. Tomu napomáhá i vyšší světlá výška. Dieselový tříválec Yanmar obsahu 850 cm3 se pyšní solidním výkonem 24 koní. Všechny Gatory byly k vyzkoušení na polygonu.
Bylo se zkrátka na co koukat, co zkoušet, hodnotit… Není tak divu, že čas plynul mnohem rychleji než voda v nedalekém Neckaru. Kdyby se nezačalo smrákat, testují novináři techniku v Mannheimu snad ještě dnes.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down