10.05.2018 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejdůležitější stresoví činitelé působící na myrtu obecnou

Myrta obecná (Myrtus communis) patří k oblíbeným dekorativním rostlinám. Její domovinou je Středomoří, Azorské ostrovy a je rozšířená také v severní Africe. Tam roste jako stálezelený keř nebo malý strom do výšky tři až pět metrů. Myrty, které pěstujeme jako pokojové rostliny, dorůstají do výšky kolem 60 cm, výjimečně do jednoho metru.Jako stálezelená rostlina zaujme drobnými vejčitými listy a bílými květy. Myrta měla od pradávna velkou roli při svatebních obřadech, léčitelství a v kosmetice.

Myrta sice patří k nejstarším nenáročným pokojovým rostlinám, ale radost svému pěstiteli dělá jenom tehdy, jsou-li důsledně respektovány její nároky. Při nedodržení podmínek jsou stresovány, trpí poruchami růstu nebo zvýšenou náchylností k chorobám a napadení škůdci. Důležité je světlo a teplota. Myrty vyžadují světlé a vzdušné stanoviště, v interiéru toho docílíme umístěním rostliny co nejblíže k oknu z východní nebo západní strany. V létě můžeme rostlinu postavit na balkón, terasu nebo záhon, pokud jsou tato místa chráněna před silným větrem a přímým sluncem. Při nedostatku světla jsou nové přírůstky slabé, listy světlezelené a rostliny nasazují málo květů. Při jeho nadbytku listy ztrácí lesk, jsou matné a žloutnou.

V hlavní vegetační periodě, tj. od jara do podzimu, nemá rostlina na teplotu žádné zvláštní požadavky. Vyhovující pro růst je střední teplota mezi 12 až 20 °C. Při pěstování v příliš vysoké teplotě hrozí opad listí. Velmi důležitá je však chladná perioda zhruba 10 až 12 týdnů v zimním období na světlém místě s teplotou 5 až 8 °C. Jestliže tato podmínka nebude splněna, nepodpoříme nasazování poupat a hrozí, že myrtě opadá listí.

Text

Ing. Antonín Köhler,

ÚKZÚZ, Opava

Foto S. Rychlý

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5 /2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down