09.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nechemická (biotechnická) ochrana zahrady v druhé polovině roku

V případě, pokud jsme se rozhodli hospodařit na svých pozemcích „bio“ nejsme proti škůdcům a chorobám bezmocní. Kromě správné agrotechniky, výběru plodin a jejich odrůd, ručního mechanického odstraňování škůdců a napadených částí rostlin máme i řadu účinných prostředků v boji proti nim.

Červenec – mšice, molice a řadu dalších škůdců ve skleníku i na záhonech lze likvidovat BIOLEM. Bílé letorosty a bílé nebo tmavnoucí skvrny na plodech angreštu a rybízu způsobuje nebezpečné padlí americké. Pokud včas ošetříte přípravkem BIOTON či BIOAN (lze i na dozrávající plody) nebude Vás tato choroba již dále trápit. Všechny jmenované postřiky jsou vyrobeny pouze z přírodních potravinářských surovin a jsou tudíž naprosto bezpečné a bez ochranné lhůty. Nové použití má i bakteriální přípravek BIOBIT, který lze využít k postřiku proti obaleči jablečnému prvé i druhé generace. Signalizaci provádíme feromonovými lapači.
Žluté lepové desky vyvěšujeme do skleníků proti molicím, mšicím, krytonoscům způsobujícím vyslepování květáku a brokolice. Lze je použít i do záhonů proti blýskáčkům a pochmurnatce mrkvové (červivost). Bílé lepové desky snižují škody, které mají na svědomí plodomorky a bejlomorky na zelenině. Proti mandelinkám použijeme Novodor (přestal však již být distribuován)
Výsevy ozimé zeleniny (pek. Zelí, polníček, salát, špenát aj.) moříme Polyversem a Supresivitem – s tím pokračujeme i v srpnu.
Srpen – na rajčatech, okurkách, okrasných rostlinách ve skleníku, ale i na růžích, vinné révě, tykvovité zelenině a na mrkvi se objevují bílé až světle šedé „moučnaté“ skvrny, které se později slévají. Je to padlí a i proti této chorobě s úspěchem aplikujeme BIOTON a BIOAN. Rovněž nebezpečnou plíseň na rajčatech a bramborách lze tlumit těmito prostředky, je však nutno použít preventivě v době náletu spór. Praktici doporučují prvé postřiky provést Kuprikolem a v době, když začínají zrát plody používat Bioton a Bioan, do kterých lze přidat i trochu hypermanganu, aby roztok byl růžový. Proti škůdcům (molicím, mšicím, ale i svilušce přemnožující se koncem sezóny (lze ošetřit Biolem – pozor nestříkat za prudkého slunce a vysoké teploty.
Září – koncem sezóny se rozšiřuje padlí na růžích, cuketách, tykvích atd. Likvidujeme jej výše jmenovanými prostředky. Stále ještě můžeme ošetřovat rostliny ve sklenících proti mšicím a molicím Bioolem.
Říjen, listopad, prosinec – ve sklenících a fóliovnících stále využíváme popsaných prostředků, jak proti škůdcům, tak proti chorobám. Feromonové lapače lze využít i
v domácnosti (zavíječi), kteří způsobují červivění luštěnin a jiných potravin oříšků, čokolád, mouky aj. Na pokojových květinách lze použít Biool a Foliol proti puklicím, třásněnkám, molicím, smutnicím. S těmito škůdci bojujeme i lepovými deskami. Nezapomínáme na pomocné prostředky – lepové pásy jsou velice účinné proti píďalce podzimní (ovazujeme kmeny v říjnu). Zapomenuté lepenkové lapače lze ovázat jemnou sítí proti mouchám a máme ideální signalizaci obaleče jablečného na příští rok, přesně zjistíme, kdy se bude líhnout.
V průběhu celé sezóny nám na zahradě, skleníku i doma mohou pomáhat živé, uměle chované, či v přírodě volně se vyskytující organismy (parazité, predátoři atd.) to je tzv. biologická ochrana rostlin.
Nezapomeňte, že biotechnická ochrana je ohleduplná k lidem i životnímu prostředí, ale je i náročnější na znalosti, přesnost a důkladnost provedení.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down