12.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Názvy čeledí kurzívou či nikoliv?

Redakce časopisu Zahradnictví již nějakou dobu registruje rozdílné přístupy jednotlivých autorů odborných textů ke způsobu psaní latinských názvů čeledí. Protože bychom v tomto ohledu chtěli zachovat jednotný a zároveň pokud možno správný způsob psaní, položili jsme sobě, a prostřednictvím našich jazykových korektorek i odborníkům na slovo vzatým, otázku uvedenou v záhlaví tohoto textu.

Doc. RNDr. Karol Marhold, CSc. ze slovenské akademie věd náš názor zachovat jednotný styl potvrdil. Podle něj se názvy rodů, druhů a všech taxonů pod úrovní čeledi píší výhradně kurzívou. U názvů čeledí není jednoznačně zavedená praxe a je možné je psát oběma typy písma. Jednotný styl je však třeba dodržet v celém textu.
Abychom nalezli konkrétní argumenty, bylo třeba pátrat dál. Nakonec se pro nás logickými a závaznými staly pokyny pro přispívatele do dvou prestižních vědeckých sborníků – Bohemia centralis a European Journal of Entomology. Instrukce jednoznačně požadují, aby pouze jména rodů, podrodů, druhů a poddruhů (nikoli však vyšších taxonomickýh jednotek) byly psány kurzívou.
Od této chvíle budete proto na stránkách časopisu Zahradnictví vídat názvy čeledí psané obyčejným písmem, nikoli kurzívou, jak tomu bylo doposud. Našli jsme totiž ještě jeden důvod, který hovoří ve prospěch našeho rozhodnutí – název čeledi bude možné na první pohled a snadno odlišit ode všech nižších taxonomických jednotek

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down