14.06.2011 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návštěva inspekční služby v JAR

V dubnu letošního roku jsem přijala pozvání kolegy a dobrého přítele, který pracuje jako vzdělávací manažer inspekční služby Jihoafrické republiky (JAR) PPECB (Perishable Products Export Control Board – organizace zabývající se kontrolou potravin – exportem). S radostí jsem navštívila jedno z center PPECB – inspekční služby JAR v Kapském městě.

Kapské město je třetí největší město Jihoafrické republiky a založil ho v roce 1652 Jan van Riebeeck jako zásobovací stanici pro holandské lodě. Město se stalo postupně důležitým obchodním přístavem. Jedním ze zdejších odpůrců aparteidu (rasové segregace) byl Nelson Mandela, který byl vězněn na Robben Islandu. Dnes je tento ostrov turisticky vyhledávaným místem a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Centrum Kapského města se rozkládá na okraji hornatého Kapského poloostrova u Mysu Dobré naděje.

Co je PPECB?
Ale zpět k hlavnímu tématu – PPECB je veřejnoprávní subjekt, organizace zabývající se kontrolou vývozu produktů podléhajících rychlé zkáze. Dále je zodpovědná za řízení chladicího řetězce a zajišťuje, že produkty které opouštějí zemi, jsou zpracovávány, skladovány a přepravovány při specifických teplotách a optimálních podmínkách. Za kontrolu dovozu je odpovědná DAFF (Department of Agriculture, Fisheries and Forestry), vládní organizace JAR. PPECB byla založena jako oficiální certifikační orgán pověřený Ministerstvem zemědělství, lesnictví a rybolovu Jihoafrické republiky zákonem č. 9/1983 pro výkon kontroly výrobků a dále zákonem č. 119/1990, který obsahuje obchodní normy pro všechny obchodované produkty.
Inspekce je tvořena několika útvary, které se zabývají:
• Certifikacemi výrobků
• Zajišťováním statistických informací
• Poradenskými službami
• Školením
• Bezpečností potravin (audity)

PPECB má schválené kontroly prováděné třetími zeměmi před dovozem do Společenství dle čl. 13 nařízení Komise (ES) č. 1580/2007 ze dne 21. prosince 2007, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 2200/96, (ES) č. 2201/96 a (ES) č. 1182/2007 v odvětví ovoce a zeleniny (na žádost třetí země může Komise postupem podle čl. 195 odst. 2 nařízení (ES) č. 1234/2007 schválit kontroly shody se zvláštními obchodními normami prováděné touto třetí zemí před dovozem do Společenství). Výrobky schválené pro export jsou označeny razítkem PPECB, značkou, která je považována za symbol kvality pro zákazníky a spotřebitele po celém světě.
PPECB je akreditována pro :
• Global G.A.P.
• BRC certifikace
• HACCP certifikace
• ISO 17025, ISO 17021

Text a foto Ing. Alena Kosková, MZe ČR

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down