08.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrat rostlinolékařské kontroly do Brna a Ostravy

Na ostravské a brněnské letiště se zřejmě vrátí rostlinolékařská kontrola. Umožňuje to novela zákona o rostlinolékařské péči, kterou již schválili poslanci a čeká jen na souhlas senátorů a prezidenta. Budou zde tak znovu moci přistávat letadla dopravující rostlinný materiál. Veškerá kontrola byla v roce 2004 soustředěna pouze do Prahy a letiště na Moravě musela odmítat letadla se zbožím rostlinného původu (květiny, semena či rostlinné potraviny).

Pro letiště to znamená narovnání podmínek pro podnikání. Přesný počet letadel, které díky změně budou moci nově přistávat, sice zatím není přesně znám, jisté však je, že přínos to bude i pro dopravce. Před rokem 2004 se kontrola na letišti v obou moravských městech prováděla. V souvislosti se vstupem Česka do Evropské unie ji ale ministerstvo zemědělství centralizovalo do Prahy.
Zákonodárci počítají s tím, že kontrolu budou provádět již existující okresní pracoviště Státní rostlinolékařské správy. Do budoucna by letiště jistě uvítala i možnost provádět veterinární kontrolu, s tou ale zatím zákon nepočítá.
O rozvoj brněnského letiště usiluje dlouhodobě Jihomoravský kraj. V září začala stavba nové odbavovací haly za 237 milionů korun, jejímž investorem je právě kraj. Letiště samotné provozuje na základě nájemní smlouvy společnost Letiště Brno.
Novela začne platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. V praxi by mohla kontrola začít fungovat na jaře příštího roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down