07.12.2011 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrat ke kořenům

V době kdy se moderní svět snaží vynalézat a šlechtit stále nové věci, se naopak část populace nostalgicky ohlíží za tím co bylo dřív a dnes už je těžko k sehnání. V zahradnickém oboru se tato touha projevuje zejména ve stoupající poptávce po starých původních odrůdách květin, ovoce i zeleniny. Jak jsem se dočetla na internetu, například v Americe se původní odrůdy stávají v poslední době obrovským hitem a poptávka po nich je vysoká. I když například staré odrůdy nevyhovují dnešním nárokům na skladování, trvanlivost či transport, mají i přesto neocenitelné chuťové vlastnosti.

Pro pěstitele je jistě složité prosadit tyto odrůdy na trh, neboť samo o sobě náročné je i prosazení českých plodin modernějších odrůd do dnešních obchodů, konkurence je veliká. Na oblíbených farmářských trzích mohou ovšem tyto znovunalezené odrůdy vyvolat nadšení a k chuťově vynikajícímu produktu dodají i přidanou hodnotu zajímavého původu. Pěstitelé mohou nakupující nalákat na zpestření nabídky, ale především na plodiny našich předků a tím pomyslný návrat ke kořenům.
I když staré odrůdy nemají vždy všechny vlastnosti ideální, mohou být například odolnější proti chladu nebo chorobám. Takovým příkladem je tzv. divoké rajče, jehož plody jsou sice menší, ale zato chuť je neocenitelná. Rajče je velmi odolné proti plísním a bez problémů roste a plodí i bez opory. Pokud se ještě jednou vrátíme za oceán, je důležité zmínit že česká odrůda rajčat ´Stupice´ se v Americe umístila v nejlepší desítce starobylých odrůd rajčat.
Odrůdy jablek ideální pro naše podmínky vyšlechtili i čeští ovocnáři v dobách dávno minulých. Vždyť jablka patří mezi naše původní a hlavní ovoce a pro naše předky představovala hlavní zdroj ovoce a vitamínů v zimním období. Pro osvětu původních českých odrůd vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí 21. říjen dnem původních odrůd jablek, jenž je inspirován britským svátkem Apple Day. Ministerstvo chce upozornit především na to, že staré odrůdy jsou naše kulturní dědictví a jejich chuť i vlastnosti mnohdy nahradí moderní odrůdy dovezené ze zahraničí. Kromě toho jsou ovocné vysokokmeny typickým rysem české krajiny, ze které bohužel mizí a jsou nahrazovány nevhodnými moderními dřevinami. V dnešní době již ztěžka najdeme rozkvetlou jabloňovou či třešňovou alej, která pro naše předky byla samozřejmostí.
Přestože staré české odrůdy se pravděpodobně neobjeví na pultech komerčních supermarketů, doufejme že se alespoň stanou regionálním produktem na farmářských trzích, kde si je český spotřebitel jistě najde.
Za celou redakci časopisu Zahradnictví vám přeji krásné prožití vánočních svátků. A třeba právě na vašem svátečním stole rozkrojíte jablíčko původní české odrůdy.

Jana Klečková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down