19.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrat karafiátu

Žádná květina si u našich zákazníků nenese s sebou takové břemeno z nedávné minulosti jako karafiát (Dianthus). V povědomí mnoha lidí je dodnes symbolem totality. Příjemně vonící a velmi trvanlivá květina si ale tuto neprávem vžitou představu rozhodně nezaslouží a opět si pomalu ale jistě razí zpět cestu na výsluní.

Karafiáty svázané spolu se snítkami asparágusu a zabalené do celofánu většinou putovaly do rukou pracujících žen a politiků. Jejich nejčastější rudá barva byla metaforou ideologie těch, kteří vládli. Časy se naštěstí změnily a s nimi i možnosti, jak tuto květinu uvázat nebo naaranžovat.
Už několik posledních let se na pultech našich květinářství objevují karafiáty nejrůznějších barev a velikostí. Sortiment nabízí jednokvěté i vícekvěté odrůdy. Při letmém pohledu na zelenkavou odrůdu ‘Prado Refit‘ by v ní laik v záplavě ostatních květin v obchodě asi stěží poznal právě onen komunisty zprofanovaný karafiát. A není to jen tento v současnosti velmi módní odstín, který tuto květinu posunuje někam „výš“, kam už karafiát patří ostatně odedávna. Ukažme proto svým zákazníkům o jak zajímavou květinu se ochuzují.
Floristé si karafiáty cení pro jejich široké uplatnění a obrovskou škálu barev, která u jiných druhů květin nebývá tak častým jevem. Jejich trvanlivost a snadná přepravitelnost je další výhodou a důvodem, proč je mít stále v nabídce. Nezanedbatelná je i poměrně nízká cena, kterou vítají nejen prodávající, ale především jejich zákazníci. Možná právě fakt, že karafiát vstupuje na trh jako laciná květina, způsobuje ve statistikách prodejnosti celkem slušné umístění. Karafiáty zatím u nás kupují spíše starší lidé. Co udělat pro to, aby se tato květina stala oblíbenou i u mladší generace a hlavně u té skupiny kupujících, která v květinářství hledá netradiční kytice a vazby?
Rozhodně karafiát používat v nápaditých barevných kombinacích s jinými rostlinami. V neobvyklých spojeních, ve kterých získá neotřelé postavení. Karafiáty jsou na trhu celoročně a tak je můžeme použít jak do jarních kytic, tak například do vánočních aranžmá. A hlavně si můžeme hrát si s jejich barvami. Právě díky jim lze do aranžmá dostat zátěž a zvýraznit jej, anebo naopak utlumit. Použít lze i stonek zajímavě tvarovaný kolínky. Velkou předností karafiátu je snadné rozebrání květu. Okvětní lístky je možné navazovat na drátky a odlehčit tím kytici. Nebo je lepidlem na živé květy nalepit na manžetu konstrukce například svatební kytice. Roztřepené kraje okvětních lístků připomínají krajku, která zjemní jakoukoliv vazbu nebo aranžmá. V případě bílé, smetanové a krémové barvy jí dodá slavnostní ráz. Kombinace bórdó a jablíčkové zeleně je vhodná do dynamického prostředí. Nádherný květ má i onen zatracovaný rudý karafiát a šikovný florista i sním dokáže zázraky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down