10.08.2005 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Natural chemistry – přírodní chemie

V poslední době jsme svědky obnoveného zájmu o vědu a výzkum. Už se tolik nezabýváme tím, co může přinést budoucnost, ale mnohem více nás zajímá poslední vývoj ve vědě, a to, co z toho pro nás vyplývá. Přitahuje a fascinuje nás vše, co ještě nebylo objeveno a velké úsilí se při tom zaměřuje na studium přírody. To vše převedeno do každodenního života vyjadřuje naši nekonečnou fascinaci přírodou.

Proto sami sbíráme přírodní produkty, opatrujeme je a pečlivě vystavujeme. Navzdory interiérovému designu, který je v současnosti zaměřen na přímé a čisté linie, nemusí být prostředí, v němž nakonec žijeme, vůbec klinické a laboratorní. Cílem inspirace Nature Chemistry je demonstrovat fascinaci krásou a možnostmi přírody!

Tato inspirace by se dala charakterizovat slovy: nové objevy, vědecký, čistý a pozemský, fascinace přírodou, chemie a biologie, rytmus a struktura, průhlednost.

Aranžmá připomínají experimentální kytice, ve kterých jsou květiny a doplňková zeleň použity překvapujícím způsobem, například listy zalaminované v průhledné fólii. Celkově se v této inspiraci používá mnoho transparentních materiálů. Květy mohou být dokonce ponořeny pod vodou nebo použity „hlavou vzhůru“. Mnoho různých květin a doplňkové zeleně se kombinuje. Používá se více kultivarů od jedné rostliny, abychom vytvořili dojem sbírky.

tipy na aranžmá:
- plastové trubičky, hadičky nebo barevný drát mohou být navlečeny nebo obmotány okolo stonku. Tím je zaručeno, že se takové květině dostane v aranžmá té správné pozornosti,

- v jedné kytici se používá větší množství různých struktur,

- znovu se k aranžování květin používá floristický ježek. Je však součástí aranžmá a jeho použití nemaskujeme, jak to mu bylo dříve. Naopak jej můžeme vložit do nádoby z průhledného skla.

barvy
Neutrální odstíny jsou kombinovány se svítivými barvami a žlutou. Důraz se klade na barvy studené. Svítivé barvy jsou použity na zdůraznění aranžmá, ale nepoužívají se více než dvě. Zlatá a stříbrná podtrhují technické téma této inspirace, dodávají luxusní vzhled a mohou být použity na oživení aranžmá. Bílá, klinická barva, je v této inspiraci také významná. Často se používají různé odstíny zelené.

Materiály
V Natural Chemistry se používají: sklo, čisté, ale i omšelé, dále kachlíky, kameny, cement, beton, hladká keramika, plast, bublinková fólie, guma, kov, stříbrná fólie. Vázy proto některými svými prvky připomínají laboratorní sklo nebo sklenice na marmeládu.

Tvary
Geometrické, základní a stejně tak vzory, využívají se přírodní struktury a vzory listů.

Moderní interiér může být přizpůsoben podle inspirace Natural Chemistry tak, že v něm převládají bílá, zelená a černá barva. Doplňky, jako příklad vázy, mají vzory, připomínající buněční strukturu nebo mohou být ozdobeny různými liniemi. Vázy jsou bytelné, z tlustostěnného čirého nebo barevného skla, nevylučuje se však ani použití menších nádob připomínajích laboratorní sklo a dodávají tak aranžmá vědecký vzhled. Protože inspirace Natural Chemistry je o fascinaci přírodou, budou mít některé doplňky také klasické přírodní tvary a barvy.

Útulný interiér může být podle inspirace Natural Chemistry ozvláštněn barvami tón v tónu, jako jsou například zelenkavá a světle modrá v kombinaci s bílou. Použití avantgardních doplňků je v tomto případě v porovnání s moderním interiérem omezenější. Můžeme využít květinové vzory nebo listy nalepené na různých podložkách, které podtrhují fascinaci přírodou a návrat k ní. Zajímavým tipem, jak prezentovat květiny, je využití dvou skleněných váz. Ty se vloží do sebe a do prostoru mezi nimi se nalije voda. Do ní se ponoří různé listy či květy. Velmi netradiční vzhled dodá použití odměrných válců a různých laboratorních nádobek.

V tradičním interiéru experimentujeme s cílem udělat věci krásnější nebo luxusnější. Zlaté a stříbrné odstíny promění obyčejné věci v něco speciálního. Používají se kvalitní vázy se strukturovanou glazurou, které květiny posouvají ještě o stupínek výše. Na keramice se objevuje struktura listů, na vázách z kvalitního skla různé přírodní vzory a neobvyklé linie. V interiéru je možné použít tapety se vzory květin.

květiny základní: Chrysanthemum, Anethum, Dendrobium, Agapanthus, Celosia, Amaranthus

květiny doplňkové: Globba, Ammi, Asclepias, Vanda, Cestrum, Trachelium, Aster, Craspedia, Phalaenopsis, Aralia

zeleň: Cyperus, Cytisus, Equisetum, Sedum, Chamaedora, Arachniodes, Nephrolepis
anethum

Anethum neboli kopr pochází z jihozápadní Asie. Mez květináři je toto kuchyňské koření oblíbené pro své žlutozelené okolíky. Anethum graveolens má výrazně kořeněnou vůni, zatímco odrůda ´Lumina´ je světlejší, má tuhé stonky a jednotnější tvar.

chrysanthemum
Dnes lze chryzantémy používat během celého roku. Vyštipované se dodávají ve fialové, hnědé, růžové, žluté, bílé, červené a smetanové barvě. V inspiraci Nature Chemistry se používají velkokvěté chryzantémy, zejména zelené, světle žluté a zářivě žluté.

dendrobium
Orchidej Dendrobium původem z Asie je známé bohatým kvetením. V přírodě existuje na 200 odrůd této orchideje. V této inspiraci najdeme tmavě růžové Dendrobium v kombinaci s bílým Phalaenopsis. Dendrobium aranžmá, v němž převládají světlé barvy, ozvláštní.

agapanthus
Agapanthus je, která si nejen v Holandsku získala značnou oblibu. Tato elegantní rostlina pochází z Jižní Afriky, název je odvozen od řeckého výrazu pro „květinu lásky“. Ačkoli jsou její květy běžně fialové, existují i čistě bílé a modré odrůdy.

celosia
Nádherná, letní Celosia argentea (nevadlec) je tropická rostlina, jejíž domovinou je východní Afrika, Jižní Amerika a jihovýchodní Asie. Údajně často roste na místech, kde předtím hořelo. Podle zploštělých květů se také někdy nazývá „kohoutí hřebínky“.

amarathus
Amaranthus pochází z tropických oblastí Afriky a Asie. V Mexiku a Peru se jedí jeho listy, semena se někdy praží. V Itálii jsou listy Amaranthus retroflexus oblíbenou zeleninou. Dodává se v červené a světle zelené variantě. Lze jej použít do smíšených kytic, čerstvý nebo sušený.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down