31.05.2022 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nahlédnutí do dějin školkařství – díl III.

V prvním a druhém díle našeho seriálu zaměřeného na dějiny školkařství jsme se od samých počátků přes náš „školkařský středověk“ dostali až do období konce 19. století. V dnešním, posledním – obecné historii školkařství se věnujícím – díle budeme putovat napříč dobou relativně nedávnou. Čeká nás přelom 19. a 20. století, jakož i samotné století 20.

Koncem 19. a začátkem 20. století se započaly rozvíjet obchody se sadebním materiálem lesních dřevin, které byly určeny k zalesňování a obnově lesů. K tomu byly nevyhnutelně třeba školky, které se zakládaly na dobrých úrodných půdách. Předpěstovávalo se na nich krátce, ale přitom bylo dosahováno značné kvality. Roku 1895 založil lesmistr Ing. Konrád Herran ve Zdechovicích a Kladrubech nad Labem první obchodní velkoškolky, které byly určeny k produkci sadebního materiálu lesních dřevin. Proslýchá se, že před samotným založením „projezdil celé české země, aby pro svůj záměr zvolil nejvhodnější místo, až zakotvil v Řečanech“. Zde se staly školky prvním závodem tohoto druhu ve střední Evropě. Přitom obecně velikou předností a pozitivem velkoškolkařského provozu bylo především snadné obhospodařování soustředěných souvislých ploch.

 Konec 19. století dal vzniknout, na základě zámeckých zahrad a městských zásobních zahrad, řadě drobných obchodních zahradnictví, produkujících vedle zahradnických produktů různého druhu také školkařský materiál. Podniky to byly spíše lokálního významu, stavěné na živnostenském principu.

Ing. Antonín Muška, Brno

Přehled použité literatury je k dispozici u autora.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2022*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down