09.08.2022 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadace Partnerství a spustila sbírku na obnovu Českého Švýcarska

Nadace Partnerství spustila veřejnou sbírku na podporu přírodní obnovy rozsáhlého území Českého Švýcarska, které od víkendu stravuje požár. Lidé mohou největší české ekologické nadaci přispět na portálu Darujme. Vybrané finance nadace věnuje přímo správě národního parku. Budou sloužit na obnovu přírodního bohatství, hnízdišť pro ptáky nebo na znovuvybudování turistické infrastruktury, tras a značení. Informace o tom, jak přispět, lidé najdou na www.nadacepartnerstvi.cz/ceskesvycarsko.

Podobné obrázky takto rozsáhlých požárů k nám doposud přicházely z Austrálie, USA nebo Španělska. Teď hoří český národní park. Nehoří poprvé, požár se ale tentokrát vymkl kontrole, spolykal přes 30 hektarů lesa a vyhání z domovů lidi i zvířata. Možná se to teď nezdá, ale les jako takový si s důsledky katastrofy poradí, oheň je pro přírodu přirozený. Do jeho procesu obnovy by lidé neměli zasahovat odklízením dřeva ani novou výsadbou. Chceme podpořit úsilí správy národního parku o rozvoj udržitelného cestovního ruchu a oživení přírodního bohatství Českého Švýcarska,“ komentuje ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.

Nadace se správou národního parku spolupracuje již více než dekádu na měření a analýze návštěvnosti. Partnerství v parku již v roce 2009 instalovalo vůbec první automatické sčítače v Česku. Data z pohybu cyklistů a pěších umožnila rozvoj tuzemského turistického ruchu v regionu, který se v minulostí více spoléhal na německou než českou klientelu. Spravuje také populární Labskou stezku, která prochází jedním z aktuálně nejohroženějších míst: Hřenskem.

Podle Nadace Partnerství, která se specializuje na odborné poradenství v adaptacích na změnu klimatu, je požár logickým důsledkem dlouhotrvajícího sucha a horka, díky kterému oheň likviduje vyschlé stromy ve velkém. „V důsledku vyhřáté a vysušované krajiny budeme bohužel častěji svědky podobných požárů, proto zapojujeme veřejnost do výzev typu cena Adapterra Awards, kampaní Sázíme budoucnost nebo Živá půda, které pomáhají naši krajinu na takové extrémy připravit. Vždy musíme hledat nejvhodnější řešení pro daná přírodní stanoviště a ekosystémy,“ shrnuje Kazda.*

Více informací, jak pomoci, na https://www.nadacepartnerstvi.cz/ceskesvycarsko nebo přímo na portálu Darujme.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down