14.10.2011 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na veletrh do Maďarska

Poprvé se a s velkým úspěchem se veletrh Hortus Hungaricus představil přímo uvnitř maďarského hlavního města, na výstavišti Syma. Předchozích 17 ročníků se odehrálo na plochách pořádající organizace Flora Hungaria v nedalekém městečku sedm kilometrů jižně od Budapešti. Přesunem do hlavního města se otevřela jednodušší možnost návštěvy veletrhu i neodborné veřejnosti.

A zájem byl opravdu veliký. První den dostali možnost návštěvy zájemci z řad profesionálů, po oba víkendové dny bylo otevřelo pro hobby návštěvníky. Měnily se i ceny vstupenek: zatímco pro profesionály stál vstup na veletrh 2500 forintů (necelých 250 Kč), hobby návštěvníci zaplatili pouze 1500 forintů (zhruba 150 Kč).

Pro každého něco
Veletrh zaujímal dvě výstavní haly výstaviště a venkovní plochy. Výstavní haly byly věnovány prezentacím školkařů, květinářů a floristů a své produkty zde prezentovaly i společnosti zabývající se produkcí hnojiv, ochranných a pomocných prostředků, substrátů, kontejner, skleníků a všech přídavných zařízení či specializované techniky. Venkovní plochy obsadila soutěž zahradních a krajinářských architektů a prodejní stánky.
Veletrh nabízel opravdu širokou škálu témat a mnoho doprovodných soutěží a přednášek, které zaujaly i širokou veřejnost. Prezentace bezmála 200 společností přilákaly v průběhu veletrhu tisíce návštěvníků. Pořadatelé se mohou chlubit i vystavovateli ze zahraničí, jmenovitě z Nizozemska, Srbska, Rumunska či Itálie.

Nabídka řezaných květin
K vystavovatelům, kteří své zboží prezentovali na největších plochách, patřila i pořádající společnost Flora Hungaria KFT. Na jejím založení se v roce 1993 podílelo 48 zahradníků a cílem vzniku společnosti bylo zvýšení kultury prodeje květin v rámci Maďarska a jeho okolí a i jako reakce místních pěstitelů na cíl nizozemských obchodníků vybudovat zde odbytové centrum. V dnešní době zde, sedm kilometrů jižně od Budapešti, své zboží prezentuje více než 530 členů v 850 stáncích v hale o ploše 20 tisíc metrů čtverečních. K dispozici je 1800 parkovacích míst, výstavní plocha i logistické centrum. Dohromady se rozkládá na ploše 17 hektarů a seženete zde řezané květiny, hrnkové rostliny, sušinu a doplňky pro květináře a floristy domácích i zahraničních producentů. Kromě toho jsou zde v nabídce i veškeré potřeby pro pěstitele. Své produkty zde prodávají členové asociace, ale prodeje jejím prostřednictvím realizují i samostatní pěstitelé, kteří jsou v menšině. Jejich platební režim je odlišný od členů asociace.
Ke společnostem, které se mohou pochlubit produkcí řezaných květin, patří i společnost Floratom, zástupce společnosti Florist v Maďarsku. Na třech hektarech vytápěných skleníků se specializují na produkci gerber. K množení používají mikropropagaci. Prodávají buď mladé rostliny gerber pro dopěstování nebo řezané květy. Na dalších 24 hektarech vytápěných skleníků a třech hektarech fóliovníků se věnují produkci rajčat.
Již 27 let zásobuje společnost Spicc Blumen Kft. maďarský trh řezanými květinami. V rámci veletrhu získala deset ocenění, mimo jiné za růži odrůdy ´Freedom´, jejíž stonky mohou být až 2,5 metru dlouhé.

Maďarští školkařští giganti
Ve školkařské sekci se představily některé z největších maďarských školek. Mezi ně patří Alsotekeresi Faiskola Kft. Školka existuje již 90 let a pracuje zde okolo 70 zaměstnanců, v sezóně samozřejmě více. Podnikají nedaleko Balatonu, zhruba 100 km od Budapešti. Disponují plochami okolo 300 hektarů, z čehož 180 využívají pro produkci okrasných keřů a dřevin. Na ploše 2,1 hektaru se věnují produkci kontejnerovaných keřů a dřevin. Ročně jich vypěstují na 300 tisíc kusů většinou ve dvou či třílitrových kontejnerech. Jedním z kultivarů, který vznikl v těchto školkách, je Picea pungens ´Edith´. Je zajímavý nejen pro svou výrazně sivou barvu jehličí, ale i pyramidálním růstem. Nezaměřují se pouze na okrasné rostliny, ale pro kompletaci sortimentu nabízí okolo 25 tisíc ovocných stromků. Spolupracují s mnoha zahradními a krajinářskými architekty a svou produkci prodávají prostřednictvím vlastního zahradního centra. Zhruba čtvrtina vyprodukovaných dřevin směřuje na export, především do Rumunska, Ruska, Turecka a na Ukrajinu. Pro každý rok připravují katalog zboží v maďarštině, němčině a angličtině.
Nedaleko hranic s Rakouskem, na 250 hektarech ploch, se více než 60 let věnuje produkci společnost Prenor. Nabízí dřeviny kontejnerované, s balem a menší míře i prostokořené. Disponují 15 hektary kontejnerovny. Věnují se produkci konifer, stálezelených dřevin a keřů, dohromady v pěti stovkách taxonů. Z poloviny si materiál množí sami, polovinu mladých rostlin nakupují. Zaměstnávají zhruba 100 až 120 pracovníků. Prodávají jak mladý rostlinný materiál určený k dopěstování tak hotové rostliny – napřímo zahradním architektům či prostřednictvím zahradnických center, především v Budapešti. Okolo 60 procent produkce směřuje do ciziny.
K největším producentům trvalek v Maďarsku patří společnost Zsohár. Společnost byla založena před 20 lety a v současné chvíli disponuje v západní části Maďarska plochou čtyř hektarů. O ty pečuje 32 zaměstnanců. Specializují se na trvalky, kterých mají v sortimentu na 1000 druhů a ročně jich prodají 1,2 milionu. V sezóně vychází každý týden katalog, který je v průběhu týdne mnohdy i dvakrát aktualizován. Označeny jsou novinky v sortimentu a v internetovém seznamu jsou u mnoha z nich fotografie. Své zboží prodávají školkařům, prostřednictvím zahradních center a do zahraničí. U nás se s ním setkáme v nabídce zahradnictví Sieberz a Starkl. V nabídce se objevují vždy pouze kvetoucí rostliny, minimálně jeden rok staré, v kontejnerech 7x7 či 9x9 cm.

Ve dvou se to lépe táhne
Důvodem pro propojení společností může být více, od kompletace sortimentu přes lepší postavení při jednání s odběrateli či úředníky. V rámci Maďarska fungují dva profesní svazy a tím větším z nich je Western Transdanubian Nursery Association. Vznikla v roce 1990 z původně 45 školek v západní části Maďarska. Dnes je do ní počítáno 216 členů ze 450 školek. Ti obhospodařují zhruba 1500 hektarů ploch a zajišťují více než 70 % maďarské produkce. Vedle pořádání mnoha seminářů se svaz věnuje i organizaci školkařského veletrhu v Szombathely, a to druhý srpnový víkend v roce.
Ke sjednocení a podpoře prodeje funguje v Maďarsku společnost Profi Partner. Původní seskupení čtyř školek se během více než 15 let fungování rozrostlo na desetinásobek. Na 3,5 hektarech prodejní plochy tak nabízí výpěstky a zahradnické potřeby 40 společností. Školkaři si pronajmou plochu a na ní jsou nabízeny jejich výpěstky. Po prodeji zboží jsou tržby po odečtení určitého procenta vypláceny školkaři.
Ku prospěchu může sloužit i seskupení tří školkařů. Takto se např. spojili v Nursery trade union tři rozdílně orientované školky – na stálezelené dřeviny, na pereny a pokryvné keře. Spolupráce trvá rok a slouží především k podpoře prodeje a společné reprezentaci na zahraničních veletrzích.

Nové technologie
Společnost Sragner&Sragner je v zahradnictví absolutním nováčkem. Donedávna se zabývala výrobou a prodejem designového nábytku. Před třemi lety se pustili do výzkumu a vývoje nového materiálu na kontejnery. Jedná se o 100% rozložitelnou substanci, jejíž hlavní součástí je voda, recyklovaný papír a biologické komponenty. Tento výzkum byl podpořen dotací z EU a jak potvrdil sám majitel společnosti, dotací velmi štědrou. Byla rozdělena do tří částí – k vývoji strojového zařízení nutného k výrobě kontejnerů, k výrobě erozi zabraňující podložce z tohoto materiálu a třetím podpořeným produktem byla sušička.
Kontejnery byly představeny již na veletrhu v Essenu, zde se však jednalo o první vlaštovky. K dokončení projektu byla potřeba více času a od září je společnost schopna nabídnout tři velikosti květináčů. Životnost tohoto výrobku je zhruba dva až tři měsíce (záleží na požadavku kupujícího) a ocení jej tak společnosti věnující se produkci mladého rostlinného materiálu. Při výsadbě na konečné stanoviště či při přesazení se tento kontejner za dva týdny beze zbytku rozloží. Je vhodný jak pro profesionály tak pro zahrádkáře. Pro pejskaře či milovníky ptactva je i varianta misky na vodu resp. hnízdění. V případě naplnění vodou plní svou povinnost zhruba dva dny a poté je možno ji ponechat v přírodě či odhodit na kompost. Ve vývoji jsou strojní zařízení pro další formy a velikosti kontejneru a na požádání je společnost schopna vyrobit speciální rozměry za zhruba 3 až 5 týdnů. Majitel Laszló Sragner sliboval zaslání vzorků všem, kteří si požádají. Můžete to zkusit na http://plant-for-the-future.com/.

Pro každého něco
Kromě prohlídky nabídky firem měli návštěvníci na veletrhu možnost inspirace jak v zahradních úpravách tak ve floristickém sektoru. Již třetím rokem proběhla soutěž zahradních architektů o nejkrásněji ztvárněnou zahradu, tentokrát na téma Zeleň = přežití. Na 20 metrech čtverečních tak 18 soutěžících z řad profesionálů i studentů představilo své pojetí tohoto tématu. Každou práci doplňoval stručný popis designu zahrady, bohužel pouze v maďarštině. V pracích se hojně objevovaly recyklované materiály a domácí či zdomácnělé rostliny.
V rámci veletrhu dostali i ti nejmenší možnost si zasoutěžit. Jednalo se o soutěž mateřských škol o nejkrásněji osázený kontejner.
Součástí veletrhu byl i bohatý floristický program. Alespoň zmiňme výstavu studentských prací na téma podzimní věnec a objekt, soutěž o nejkrásnější podzimní kytici či interiérovou dekoraci. Po oba dva víkendové dny s návštěvou veřejnosti probíhala floristická show, na které se mj. představil letošní reprezentant Maďarska na soutěži Europa Cup Tamás Mezőffy. Jako odlehčení působila dřevorubecká show či dekorativní vyřezávání do ovoce a zeleniny. Zkrátka, bylo zde opravdu co dělat a co obdivovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down