27.12.2009 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na tom správném místě

Kde jinde by mělo dojít k přehlídce strojů určených pro údržbu zahrad, parků a komunálních ploch než v Dendrologické zahradě. Do té průhonické nedaleko Prahy zamířili zástupci společnosti Cime-S, s. r. o., jedné z dceřiných společností Cime Pelhřimov, s. r. o., ve druhé polovině září. Na návštěvníky zde čekaly stroje na zakládání a údržbu travnatých ploch, vysavače, ofukovače i novinka v nabídce Cime Pelhřimov., s. r. o., kompaktní malotraktor značky Valpadana.

Univerzální nosič nářadí Valpadana 1430 HST REV se uplatní v zahradnické i komunální sféře. Jeho italský výrobce je součástí obchodní skupiny Argo, S. p. A., a na poli produkce strojů se pohybuje již 80 let.

Novinka v sortimentu
Specialitou stroje je otočný systém řízení, který rozšiřuje možnosti jeho využití. Výhodou jsou i jeho malé rozměry a nízká hmotnost. Ta o padesát kilogramů přesahuje 800 kilogramů, což zjednodušuje transport stroje a neničí chodníkové plochy. Stroj je schválen pro provoz na pozemních komunikacích a díky šíři jeden metr je vhodným adeptem k využití na nepřehledných a úzkých městských plochách. I malý poloměr otáčení jej předurčuje do obydlených a zastavěných čtvrtí. Nízko položené těžiště zvyšuje stabilitu nosiče a pohodlí obsluhy při nastupování. Hydrostatická dvojstupňová převodovka zaručuje plynulý pojezd a na trávníkových plochách nedochází k poškození drnu. I změna směru jízdy probíhá plynule, k dispozici je 18 rychlostí vpřed a 9 vzad. Pohon 4 x 4 je možné na přední nápravě odpojit. Vybrat si lze ze tří různých pneumatik: klasické agropneumatiky, trávníkové (turfové) či flotační, které zajišťují optimální přesun hmotnosti. Kapalinou chlazený tříválcový dieselový motor značky Perkins dosahuje výkonu 26,4 koní (19,4 kW). K agregaci pracovního nářadí slouží přední (nosnost 300 kg) a zadní hydraulický závěs (600 kg) včetně normalizovaných vývodových hřídelí. V nabídce je varianta s i bez kabiny.
K pracovním nářadím, které k Valpadaně můžeme připojit, řadíme sekačku, mulčovač, příkopové rameno či rotavátor pro letní využití. V zimě agregujeme zase pluh, sněžnou frézu nebo rozmetadlo.

Trávníky v dobrých rukou
Vedle kompaktního malotraktoru Valpadana měli návštěvníci Dendrologické zahrady možnost pozorovat při práci profesionální žací stroje značky Walker a Grasshopper. Oba se vyznačují nulovou osou rotace, jež strojům propůjčuje mimořádnou schopnost pohybu ve členitém terénu. I vpředu uložená odpružená žací hlava je pro členité plochy výhodná. Hydrostatický pohon zajišťuje plynulou změnu rychlosti u obou strojů. Oba je také lze vybavit kabinou, která přinese potřebný komfort v průběhu zimních měsíců.
První ze jmenovaných, stroj americké výroby Walker, nabízí možnost čelní adaptace pracovních nářadí. Osadit jej můžeme mulčovací hlavou či žací hlavou se sběrem do zásobníku. Mechanický či hydraulický zdvih zásobníku nabízí možnost jeho vyprázdnění do korby přistaveného automobilu do výšky 170 centimetrů. Po osazení rotačním zametacím kartáčem či shrnovací radlicí jej však užijeme i při čištění komunikací. Množství pracovních operací rozšiřuje možnost připojení štěpkovače.
Grasshopper nabízí čelní a středové uložení žacích hlav. Můžeme zvolit, zda využijeme sekání se sběrem do zásobníku, mulčovač nebo boční výhoz posečené hmoty. Vysoký sací výkon zajistí nasátí posečené hmoty do zásobníku. I tento stroj je možné osadit sněhovou frézou či aerifikátorem.

Nejen pro obnovu
Při údržbě intenzivně pěstovaných trávníků se neobejdeme bez vertikutátorů. Snižují výskyt dvouděložných plevelů, provzdušňují svrchní část travního drnu a odstraňují travní plst a mech z porostu. Pod značkou Billy Goat jsou v nabídce dva modely, které nabízí možnost výběru rotoru s pevnými či odpruženými noži.
V portfoliu výrobků společnosti Billy Goat, jíž na českém trhu zastupuje Cime Pelhřimov, figurují i samojízdné křovinořezy Outback určené na údržbu extenzivních ploch. Používají se k obnově luk či rekultivaci zarostlých prostranství. Velká zadní kola odolná proti propíchnutí snižují odpor a zlepšují vyvážení a přejezd přes nerovnosti. Pevná žací hlava zvyšuje stabilitu sekání. Výška sečení je nastavitelná od pěti do deseti centimetrů a výhoz je nastaven v šikmém zadním směru. Představený model BC je ideální na čištění a sekání náletů do průměru 5 centimetrů a vyšší 150 centimetrů a jeho výkonnost se pohybuje okolo 0,25 ha/hod. Hřídele nožů jsou zesílené. Prevencí proti poškození jsou přední ochranné kryty a boční výztuže z ocelové trubky.

Pro čistotu měst
Zajímavostí prezentovanou v průhonickém parku byly ofukovače listí Billy Goat řady Force. Slouží k odfouknutí nežádoucího materiálu mimo zpevněné plochy. Výrobním materiálem se staly plasty, které snižují hmotnost stroje a jsou zároveň velmi odolné. Za zmínku stojí i nízká hlučnost stroje i při zvýšeném výkonu.
Ani vysavače odpadu nepatří mezi běžně prezentované stroje. Stroje amerického výrobce značky Billy Goat z tvrzeného plastu využijeme při úklidu zpevněných ploch, ale i na trávnících. Můžeme vysávat jak suché listí či odpadky, stroj si však poradí i s travní plstí po vertikutaci. Po osazení sběrnou hadicí lze stroj využít po sběr exkrementů. Za příplatek je možné stroj vybavit drtícím rotorem, který nasávanou hmotu nadrtí a zmenší tak její objem. V závislosti na sbíraném materiálu lze zvolit speciální sběrné vaky –¬ síťované (turfové) na listí, plstěné na písek a prach a papírové na jednorázové použití apod. Vysavač se vyrábí ve třech výkonových řadách. Pracovní záběr předváděného modelu řady MV byl 74 centimetrů a obsluha měla možnost využít jednoho ze tří rychlostních stupňů s rychlostmi od 1,9 do 3,5 km/hod.

Starý známý Goldoni
Aby byla přehlídka strojů pro veřejné plochy kompletnější, představili zástupci společnosti Cime-S na průhonických plochách i stroje značky Goldoni. Tento italský výrobce s více než osmdesátiletou tradicí vyrábí široký sortiment traktorů. Pro práci v zahradnictví jsou často využívané jednoosé varianty, které vynikají jednoduchou výměnou pracovních nářadí. Předvedený jednonápravový model značky Special Lux 140 o výkonu 9 kW byl osazen zakladačem trávníku Carbogreen Minimots patentovaným systémem vyvážení. Obsluha ocení i možnost natočení řidítek o 180 stupňů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down