19.07.2019 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Šmelcovně zavládl smutek, zemřel velký zahradník Josef Janků

Velmi smutná zpráva přišla z Boskovic, pan Josef Janků, duše Arboreta na Šmelcovně, zemřel.
Josef Janků se narodil 16. července 1947 v Boskovicích v rodině Antonii a Josefovi Janků. Maminka byla švadlena, tatínek obchodním příručím. Doma vlastnili ještě malé hospodářství.

Dětství prožíval s mladším bratrem Jaroslavem. Ve svém rodišti absolvoval základní školu, kterou ukončil v roce 1962. Jak bylo tenkrát běžné, z každé zemědělské rodiny muselo alespoň jedno dítě jít do tohoto oboru, ve kterém byl kritický nedostatek pracovních sil. Mladý Josef dosahoval na základní škole vynikajících výsledků a proto se přihlásil na Střední zemědělskou školu v Boskovicích. Bez problému zvládl přijímací zkoušky, byl přijat a v roce 1966 úspěšně odmaturoval.

Vášnivý kynolog

V období 1966 až 1968 plnil svoji vlasteneckou povinnost. Základní vojenskou službu prožil u Pohraniční stráže jako psovod v oblasti Chodova na Šumavě. Tam si zamiloval kynologii a svého služebního psa Arise, kterému věkový limit již nedovoloval sloužit u armády, dostal Josef od útvaru jako dar do civilu. A to bylo pro Josefa velké vyznamenání. Vysloužilé služební psy dostávali jen ti nejlepší psovodi z nejlepších. Po návratu z výkonu vojenské služby se vrátil do Boskovic a nastoupil do ÚKZÚZ, odrůdové zkušebny v nedalekých Lysicích. Ve volném čase vedl kroužek kynologů v Boskovicích. V odrůdové zkušebně se seznámil s kolegyní slečnou Jiřinkou Horňanskou z Lysic, se kterou se v dubnu 1970 oženil.

Celoživotní dílo – Arboretum Šmelcovna

Po svatbě začal s manželkou stavět v Boskovicích rodinný dům, u kterého byla také velká okrasná zahrada. V roce 1970 odešel ze zkušebny v Lysicích a nastoupil do Technických služeb v Boskovicích na úsek veřejné zeleně. Vedoucím tohoto úseku byl Ladislav Vlk, který bydlel na Šmelcovně.

Foto: V. Truhlář

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 7/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down