02.09.2009 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na skok do Německa

Červen patřil pro prodejce zahradní a komunální techniky k těm náročnějším měsícům. Vedle Dne zahradní a komunální techniky, které naše vydavatelství již třetím rokem uspořádalo ve středočeském městečku Sázavě, se mnozí z nich objevili i na největším evropském veletrhu zahradní a komunální techniky Demopark. V samém středu Německa, na rozhraní mezi bývalým východním a západním blokem, na rozlehlé letištní ploše nedaleko městečka Eisenach, mohlo více než 30 tisíc návštěvníků obdivovat prezentace mnoha firem.

Veletrh s názvem Demopark proběhl již pošesté a letos s novým návštěvnickým rekordem – na výstavním prostoru se jich prošlo 33,5 tisíce. Část z těchto návštěvníků přilákal i druhý ročník výstavy s názvem Demogolf, prezentace určené těm, kteří se specializují na zakládání a údržbu golfových hřišť. Bezmála 60 firem zde přehledně představilo všechny potřeby pro tyto plochy – od přehlídky počítačových programů pro plánování, závlahových systémů přes potenciálně vhodná travní osiva, hnojiva a substráty se návštěvník dostal k přehlídce techniky využívané k údržbě intenzivně využívaných sportovních ploch. Přímo na výstavní ploše byly v předstihu vysety plochy nových odrůd trav a každý tak mohl posoudit na vlastní oči jejich parametry.
Mezi jednotlivými expozicemi firem se mohli návštěvníci přesunovat i pomocí elektrických vozíků. .

Největší v Evropě
Na prostoru 25 hektarů se vedle sebe poskládalo více než 370 vystavovatelů a každý z nich měl na přidělené ploše přiléhající ke stánku možnost prezentace práce vlastních strojů. V součtu představovaly tyto prezentační plochy tři tisíce metrů. Jednotlivé předváděcí akce probíhaly pouze podle uvážení firem, pořadatel je nijak neovlivňoval.
Mezi vystavovateli ze 14 zemí se představili i čeští výrobci – jmenujme firmu Dvořák, svahové sekačky, s. r. o., kteří představili své rádiem řízené svahové sekačky, společnost Laski, spol. s r. o., především se štěpkovači či společnost Vari, a. s., s bubnovými a lištovými sekačkami.

Nové technologie pro úsporu času
Jako každý veletrh přinesl i tento ojedinělým produktům titul oceněné novinky v sortimentu. V porotě zasedli odborní novináři a z přihlášených vybrali ty nejpřínosnější, jimž udělili šest zlatých a deset stříbrných medailí. Mezi oceněnými vynikl velikostí traktor Masey Ferguson MF 8690, který je vhodný pro využití v městských plochách díky redukci výfukových plynů a lepšího využití paliva. Zahradníci zase více ocení úzkorozchodný malotraktor Fendt 200 Vario V/F/P, vybavený kontinuální Vario převodovkou, jejíž účinnost je podle výrobce v porovnání s hydrostatickou převodovkou mnohem vyšší.
Při péči o živé ploty ocení pracovníci i novou variantu plotostřihu od firmy Stihl. V profesionální třídě jsou nově k dispozici HSA 65 a HSA 85 s lithiovým akumulátorem s životností baterie 45 minut při výkonu stroje až 3000 střihů za minutu.
Když přijde řeč na hroty a lopatky aerifikátorů má každý greenkeeper vlastní názor. Společnost Toro přišla na letošní Demopark s jejich novou variantou, která umožňuje rychlou výměnu bez použití nástrojů. Na snížení časových prodlev se zaměřili i v John Deere. Pro 3020 představili mezinápravový žací mechanismus, který vyniká rychlou montáží a na Demoparku jej ocenili stříbrnou medailí.
Sekačku na baterky představila společnost Ransomes Jacobsen. Na základě požadavků obsluhy může TTC Jacobsen Eclipse 122/122 F pracovat s hybridním nebo bateriovým pohonem. Na jedno dobití baterie poseká sekačka plochu okolo 5000 m2, což odpovídá rozloze tří až čtyř greenů.
Stříbrné ocenění získal i Lipco JR-GT, reverzní nosič, který je vhodný pro práci ve strmých svazích. Kabina může být otočena o 180 stupňů a posouvána, což zabezpečí optimální vyvážení stroje a řidič tak vždy zaujímá vodorovnou polohu.

Návštěva stála za to
I přesto, že více než polovina vystavených exponátů spadala do komunální techniky, i zahradník se měl na co dívat. Novinky v oblasti dobývacích strojů, kotvících systémů mechanizace na údržbu zelených ploch bylo dostatek. Pro sečení trávníků se zde představil výrobek belgické společnosti Belrobotics, který je plně automatický a na ploše se pohybuje kombinací naprogramované trasy a sonaru. Nejmenší varianta se 44 centimetry záběru je vhodná pro plochy do pěti tisíc m2, střední (záběr 65 cm) do 10 tisíc metrů a největší (záběr 105 cm) obhospodaří plochu do 20 tisíc m2. Všechny velikostní varianty posekanou trávu mulčují a poradí si se svahy do 30 %. Díky bateriovému pohonu šetří životní prostředí a můžeme jej využít například ve sportovních areálech.
Jiná společnost, německá Bosse, představila svůj evropský patent pro pěstování okrasných a ovocných dřevin Plant in Bag. Jedná se o plastové tašky se dvěma uchy ve tvaru válce a s odtokovými otvory. Pro přepravu dřeviny se vak vybaví vrchním krytem. Vyrábějí se v zelené barvě a objemech od 15 do 1380 litrů. Stejná společnost prezentovala i zálivkové plastové vaky Treegator, které se zdrhovadlem připevní ke kmeni a naplní 70 litry vody. Ta v průběhu 10 hodin prosákne dvěmi otvory do půdy a voda zůstane v blízkosti dřeviny. Ušetří se tak nejen čas, ale i voda a pravděpodobnost ujmutí dřeviny se zvyšuje. Trojici pomůcek pro školkaře doplňují krycí rohože k umístění okolo vysázených dřevin, ale i dopravních značek a sloupů. Podle výrobce vydrží deset let, brání růstu plevelů a snižují výpar vody z půdy. Díky tmavě hnědé barvě působí přírodním vzhledem.

Již je to za námi
Pořadatelé, společnost Agricultural Machinery Association VDMA již rozhodla, že ten příští ročník proběhne na letišti nedaleko letiště Eisenach 26. – 28. června 2011. Pokud však budete mít chuť na pořádnou přehlídku techniky už napřesrok, máte možnost navštívit Techagro, které proběhne koncem března 2010 na brněnském výstavišti či o trochu dále probíhající Galabau. A samozřejmě nezapomeňte naplánovat návštěvu našeho Dne zahradní a komunální techniky, který jistě přinese mnoho nového.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down