24.05.2010 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na semenech záleží

Tak zní motto smržické firmy Semo, a. s., která sídlí nedaleko Prostějova a patří k našim předním semenářským závodům. Kromě samotné šlechtitelské činnosti, zaměřené především na plodovou a kořenovou zeleninu, salát, cibuli a zahradní hrášek, se firma zabývá množením a prodejem osiv dalších druhů zeleniny, květin, léčivých a aromatických rostlin. Široká druhová i odrůdová nabídky, která čítá přes 700 odrůd, se každoročně rozrůstá o nové kultivary. Tyto novinky se staly nosným tématem semináře pro pěstitele zeleniny konaném v druhé polovině ledna v obci Straky na Nymbursku.

Jednou z akcí, na které společnost Semo, a. s. prezentuje své šlechtitelské výsledky, je vedle organizace polních dní i pořádání odborných seminářů. Hlavním tématem letošního semináře určeného pro stávající a potenciální obchodní partnery a odbornou veřejnost bylo představení perspektivních odrůd zeleniny včetně novinek a připravovaných odrůd.
Ředitel firmy Semo, a. s., Ing. Jan Prášil, zahájil vzdělávací akci představením společnosti. Ve svém příspěvku seznámil posluchače s výrobním programem Hobby trh – produkcí osiva určeného pro amatérské pěstitele (zahrádkáře) a Profi trh – osivo určené pro profesionální pěstitele, které se zákazníkům nabízí podle způsobu ošetření ve dvou kategoriích, Standart a Profi. Ve stručnosti se Ing. Prášil rovněž zmínil o jednotlivých úpravách osiva. A to jak o jeho kalibraci, ošetření proti houbovým chorobám a škůdcům či HWT (desinfekce horkou vodou proti bakteriózám). K nadstandardním úpravám osiva patří např. peletizace nebo předkličování osiva.
Dalším bodem programu byla prezentace odrůd jednotlivých plodin.
Z široké nabídky představených odrůd jsem pro vás vybrali několik kultivarů, jenž jsou ceněny pro své vegetativní či výnosové vlastnosti.
Seznámíme vás rovněž s odrůdovými novinkami, o které firma Semo rozšiřuje svůj sortiment.

Okurky nakladačky
´Harriet F1´ – nová partenokarpická nakládačka. Válečkovitý tvar plodu a tmavě zelená barva odpovídají požadavkům konzerváren. Velmi vysoký výnosový potenciál a perfektní zdravotní stav jsou vlastnosti, které předurčují ´Harriet F1´ pro intenzivní způsob pěstování. V kategorii partenokarpických odrůd má opravdu velmi vysokou odolnost k plísni okurkové, což umožňuje výrazně prodloužit její sklizeň.
´Zsofi F1´ – patří k velmi raným a středně vzrůstným partenokarpickým odrůdám okurek. Plody jsou středně zelené, s vysokým podílem třídění v I. A II. kategorie. Pěstitelé ocení dobrou tolerantnost k plísni okurkové, rezistenci k CMV (virus okurkové mosaiky) a černi okurkové.

Okurky salátové
´Amanda F1´ – nová saltová odrůda amerického typu je určena především pro pěstování ve fóliovníku. Plody této rané odrůdy lze sklízet ve dvou fázích: v plné velikosti o délce 28–30 cm, nebo v délce 26–28 cm, kdy jsou plody štíhlejší (tzv. lahůdkové plody). Plody tmavě zelené barvy jsou geneticky nehořké. Méně vzrůstná odrůda se vyznačuje velmi dobrým zdravotním stavem je rezistentní k CMV a černi okurkové a vysoce tolerantní k plísni okurkové a padlí okurkovému.
´Orca F1´ – připravovaná dlouhoplodá a velice výnosná hadovka. Středně vzrůstná odrůda plodí 37–40 cm dlouhé, tmavě zelené, mírně žebernaté plody se středním krčkem. ´Orca F1´ dobře obrůstá i při intenzivním řezu. Odrůda je vhodná pro jarní a podzimní rychlení ve sklenících i fóliových krytech.
´Cora F1´ – sortiment společnosti Semo bude brzy obohacen o tuto středně ranou salátovou okurku japonského typu. Velmi dlouhé plody dorůstají do velikosti 32–35 cm. Odrůda vynikající chuti je vhodná pro pěstování ve sklenících i fóliových krytech.

Paprika
´Superamy F1´ – příští rok bude k dostání velmi raná polní odrůda typu ´Amy´, která plodí jehlancovité plody smetanové barvy určené pro sklizeň v technické zralosti. Odrůda netrpí výskytem anthokyanových skvrn při stresech prostředí. Ve srovnání s ´Amy´ má vyšší vzrůst a větší plod se silnější stěnou. Odrůda vyniká stabilně vysokým výnosem a velice dobrým zdravotním stavem.
´Amyka F1´ – novinkou příští sezóny bude i druhý nový hybrid typu ´Amy´. Plody jsou svou velikostí i zbarvením velmi podobné nehybridní předchůdkyni. Díky hybridnímu šlechtění se u odrůdy podařilo potlačit výskyt antokyanových skvrn. ´Amyka F1´ je určena pro sklizeň v technické (smetanové) zralosti. Kromě přímého konzumu jsou plody velmi vhodná i na plnění.
´Rafaela F1´ – velmi raná hybridní kapie je středního vzrůstu. Štíhlé jehlancovité plody jsou určené ke sklizni v botanické (červené) zralosti. Jedná se o pravou kapii s pevnými plody ideálními pro konzervárenské zpracování.
´Draky F1´ – novinka v ranných pálivých hybridních kapií je středního vzrůstu. Plody ve tvaru užšího jehlance dosahují délky 15 cm. Můžeme je sklízet v technické (zelené) i botanické (červené) zralosti.

Rajčata
´Semalus F1´ – výnosný raný hybrid keříčkového rajčete je určen pro jednorázovou kombajnovou sklizeň. Pevné plody oválného tvaru dosahují hmotnosti 90–110 g jsou vhodné ke konzervárenskému zpracování. Při intenzivním agrotechnice poskytuje špičkové výnosy.
´Parto F1´ – poloraný hybrid tyčkového rajčete středního vzrůstu plodí pevné, ploše kulovité plody o hmotnosti 100–120g. Odrůda je především určeno pro intenzivní produkci ve fóliovnících a fóliových krytech, kde vyniká stabilní vysokou násadou. Dobrých výsledky vykazuje i při polním pěstování.
´Bejbino F1´ – velmi rané, rychle rostoucí rajče vyššího vzrůstu. Poskytuje mimořádně chutné, a dostatečně pevné plody s dobrou skladovatelností o průměrné velikosti 2,5 cm a hmotnosti 35 g (koktejlové, baby). ´Bejbino F1´ lze pěstovat ve volné půdě, fóliovnících i sklenících.
Cibule
´Bonus F1´ – je nejprodávanější cibule firmy Takii, kterou firma Ssemo na českém trhu zastupuje. Jedná se o raný hybrid, který se vyznačuje stabilně vysokým výnosem. Kulaté, tvarově vyrovnané cibule dobře zatahují krček, mají pevnější slupku a lze je doporučit i na střednědobé skladování. Závlaha je u tohoto hybridu výhodou, ale nikoli nezbytnou podmínkou jeho pěstování.
Sazečka ´Dagmar´– letos uvádí firma Semo na trh sazečku této vynikající odrůdy. Dlouhodobé testování této sazečky prokázalo její brzkou sklizeň, která je srovnatelná s nejranějšími holandskými hybridy.
Sazečka ´Welina´ – polopozdní sazečková odrůda, jenž dosahuje vysokých výnosů a má dobrou odolnost k vykvétání bude uvedena na trh v roce 2012.

Mrkev
H 129/09 F1 – připravovaný raný hybrid nanteského typu se vyznačuje velmi hladkým tupým kořenem a dobrým vnitřním i vnějším probarvením. Ideální mrkev pro svazkování i sklizeň rané myté karotky. Nižší, ale pevná nať umožňuje mechanizovanou sklizeň.
´Jitka F1´ – letošní rok naleznete v sortimentu tuto polopozdní odrůdu typu ´Berlikum´, která garantuje vysoký výnos velkých, tvarově vyrovnaných kořenů. Můžeme ji i podtrhnout a sklízet jako svazkovou mrkev. Válcovitý kořen má tupé zakončení a hladký povrch. Netrpí zelenáním hlav. Ideální odrůda pro dlouhodobé skladování i průmyslové zpracování.
´Koloseum F1´ – novinka ve skupině pozdních hybridních mrkví je berlicumského typu. Odrůda má hladké, silné a tvarově vyrovnané kořeny, které jsou ideální pro zpracovatelský průmysl. Pevná, pružná nať umožňuje bezproblémovou mechanizovanou sklizeň.

Salát
´Citrin´ – nová odrůda salátu k rychlení vyniká tvorbou středních, ale těžkých hlávek. Menší manžetové listy jsou vzpřímené, což podstatně snižuje nebezpečí podehnívání. Vegetační doba je obdobná jako u odrůdy ´Brilant´.
´Maršálus´ – další novinka v polních salátech tvoří velké, světle zelené hlávky. Odrůda má tužší listy a je vhodná pro celoroční polní pěstování. Vyniká vysokou odolností proti přehřívání hlávky – ideální pro pěstování v horkých letních měsících.
´Merkurion´ – vynikající, středně raný salát s velkou hlávkou. Listy má tuhé, hráškově zelené barvy. Odrůda je vhodná pro celoroční pěstování, dobře snáší chlad i vysoké teploty. Pěstitelé ocení perfektní zdravotní stav této odrůdy, včetně vysoké odolnosti k plísni salátové i virové mozaice salátu (LMW).
´Medimo´ – novinka ze skupiny ledových salátu má velké kulovité až oválné hlávky, které jsou odolné vůči přehřívání a zahnívání – lze je s úspěšně pěstovat v letních měsících. Odrůda je ceněna pro svůj výborný zdravotní stav – je rezistentní k LMV.

Text Arnošt Jílek
Foto archiv firmy Semo, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down