09.11.2009 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na pole i do krytu

Do Evropy se paprika dostala po objevení Ameriky. Byla hodnocena jako jeden z nejcennějších objevů z Mexika. Nejprve se využívala jako koření, později i jako léčivka při otocích, zimnici, k podpoře zažívání a posílení nervového systému. Používala se při léčbě alkoholismu a závislosti na opiu.

Dnes představuje oblíbenou plodovou zeleninu, která je v jídelníčku středoevropanů zastoupena po celý rok. Vysoké nároky předurčují její pěstování v nejteplejších oblastech naší republiky. Paprika vyžaduje lehké záhřevné půdy s vysokým obsahem humusu, bohatě zásobené živinami. Vysoké nároky na velký a pravidelný přísun vody je vhodné zajistit umělou, nejlépe kapkovou závlahou. I volba optimální odrůdy je klíčem úspěchu. Na trhu jich figuruje bezpočet. Vybrané odrůdy pěti osivářských firem mohli zájemci porovnat v rámci prohlídky porostů na Mendeleu v Lednici zmiňované v Zahradnictví 9/2009.

První dvě trojice odrůd
Z novinek představených na přehlídce porostů v areálu Mendelea zmiňme například odrůdu ´Kurca F1´. Typ maďarské papriky se žlutobílými kónickými plody je vhodná i pro intenzivní kulturu. V sortimentu společnosti Reprosam, s. r. o., figuruje i výnosná a oblíbená ´Century F1´ nebo raná paprika maďarského typu ´Galga F1´, jíž využijeme i při polním pěstování. Dlouhý těžký plod využijeme pro přímý prodej.
V sortimentu Bejo Bohemia, s. r. o., je nosnou odrůdou ´Whitney F1´, velmi raný hybrid sladké papriky. Uplatní se v polním systému pěstování. Dává vysoký výnos pěkných vyrovnaných plodů vhodných pro zpracovatelský průmysl i na přímý konzum. Oblíbenou je i
´Snowdon F1´, kapie barvy slonové kosti. Třetí odrůdou je ´Stanley F1´, velmi raná odrůda s červenými plody vhodná pro přímý konzum i zpracování.

Tradiční šlechtitelé
Šlechtění paprik zaujímá v práci společnosti Semo, a. s., důležitou roli. Své stabilní místo na trhu si vydobyla odrůda ´Slávy F1´, špičkový polní hybrid se stabilně vysokými výnosy i v méně příznivých podmínkách. Lze ji však také vysadit ve fóliovnících a sklenících. Loňská novinka ´Slovana F1´ je hybridem již popsané ´Slávy´. Díky pevnějším plodům dobře snáší skladování a přepravu.
Pozdnější ´Saskia F1´ se vyznačuje zvláštní, hráškově zelenou barvou plodů v technické zralosti. Konzumenty potěší výborná chuť plodů, pěstitelé ocení její přizpůsobivost různým podmínkám prostředí. Vzrůst rostlin je vyšší, barva plodů v botanické zralosti tmavě červená. ´Kvadry F1´je polní kvadratická paprika se smetanovými plody středního až vyššího vzrůstu. Plody jsou v technické zralosti smetanové a v botanické světle červené. Jsou určeny pro sklizeň v technické zralosti, ve které velmi dobře snáší krátkodobé skladování a přepravu.
Velmi oblíbenou odrůdou polní papriky je ´Amy´, raná odrůda, jež poskytuje atraktivní, smetanové plody jehlancovitého tvaru s příjemnou chutí. Vyznačuje se stabilními výnosy a výborným zdravotním stavem. Pro sklizeň v červené botanické zralosti se využívá ´Rafaela F1´. Jde o pravou kapii s pevnými plody ideálními pro sterilaci.
Pro rok 2010 se v sortimentu objeví ´Radúza F1´, pozdnější varianta kapie ´Rafaela F1´. Další z již zmiňovaných odrůd ´Amy´ je rodičem připravované ´Superamy F1´. Poskytuje jehlancovité plody smetanové barvy a netrpí stejně jako druhý nový hybridní potomek ´Amy´ ´Amika F1´ výskytem antokyanových skvrn při stresech prostředí.

Novinky z Moravy
Své místo v sortimentu společnosti Moravoseed si za poslední tři roky vydobyla odrůda ´Beja F1´. Výnosná odrůda s dlouhými trojúhelníkovitými plody se uplatní spíše ve fóliovnících. Do fóliovníku se hodí i ´Cynthia F1´, jejíž plody jsou určeny pro přímý konzum a konzervárenské zpracování. Starší odrůdy reprezentuje ´Rubinova´, jež dává silnostěnné, těžké plody. Pro polní pěstování využijeme středně ranou odrůdu ´Zlata´. Žlutoplodá odrůda vytváří pevné vzpřímené keříky a silnostěnné plody v technologické zralosti bílo-žluté, v botanické středně červené.
Mezi novými odrůdami figuruje středně raná kapie tmavě červené barvy ´Parade´, která se hodí především ke konzervaci. Další novinku v sortimentu je ´Sharon F1´ (ST9 x 43F1). Je to velmi raná vysoce plodná odrůda opět spíše na kryté plochy, v teplejších oblastech ji lze pěstovat i na poli. Je pro ni charakteristická pikantní chuť, jíž způsobuje malé množství capsaicinu na blankách semeníku a vytváří tak jemné aroma po pálivé paprice, přestože se jedná o papriku sladkou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down