06.06.2022 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na plantáži u Holešova začal  samosběr jahod, ovoce je dostatek

Na plantáži společnosti Vaklima u Holešova na Kroměřížsku, která patří mezi největší pěstitele jahod ve Zlínském kraji, začal samosběr. Jahody z Holešova plní také tržnice ve dvou městech v regionu. Letošní sezóna začala v obvyklém termínu, řekla spolumajitelka společnosti Lenka Měrková. Ovoce je podle ní dost.

Se sběrem jahod začínají v Holešově začátkem června léta. "Počasí nám moc nepřálo, březen, duben byl velmi chladný, takže porost nechtěl růst. Ale teď díky teplým dnům na konci května se to trošičku podařilo uspíšit, takže tím pádem jsme docílili stejného otevíracího termínu jako v jiných letech. Jen loni jsme otevírali až 15. června. Loňský rok byl extrémně zvláštní, co se týká jak počasí, tak i úrody," uvedla Měrková.

Pokud nebude výrazně nepříznivé počasí, sezóna samosběru by v Holešově měla skončit začátkem července. "Vypadá to dobře. Jahody to zpoždění, které nabraly na jaře, dohnaly. Takže jahod máme dostatek. Máme rané odrůdy, polorané, pozdní a díky tomu sezónu můžeme roztáhnout zhruba na těch pět, šest týdnů," řekla Měrková.

Mezi první zákazníky, kteří se dnes ráno pustili do sbírání jahod, patřil Václav Půček ze Zlína. Plantáž navštěvuje v sezóně pravidelně. "Je to výborné, jsem tady spokojený. Chodím sem každý rok a minimálně dvakrát třikrát," řekl Půček. Domů odjížděl s košíkem jahod. "Mně jeden stačí. Mám to jen na jídlo," doplnil.

Za příznivého počasí zavítají na plantáž i stovky zákazníků denně, především o víkendu. Mezi řádky, které nejsou vysbírané, je zavedou brigádníci. Obvykle se v Holešově z hektaru ročně sklidí mezi šesti až deseti tunami jahod. Letos rostou na šesti hektarech plantáže. Firma Vaklima k jejich pěstování využívá moderní technologie včetně zavlažování a ochranných fólií.

Za kilogram jahod ze samosběru zaplatí zákazníci na začátku sezóny 95 korun stejně jako loni. "Nezdražujeme, i když všechno šlo nahoru, energie, mzdy, pohonné hmoty. Držíme ceny jako loni. V průběhu sezóny cena jahod klesá," uvedla Měrková. Firma prodává jahody také na tržištích ve Zlíně a ve Fryštáku na Zlínsku, kde kilogram přijde na základě velikosti plodů na 120 nebo 140 korun. Lidé si nasbírané jahody mohou zakoupit i přímo na plantáži.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down