14.03.2022 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Nymbursku najdou uprchlíci práci hlavně v zemědělství

Vedení zemědělské společnosti Bramko v Semicích na Nymbursku ubytovalo ve svých prostorách 228 uprchlíků z Ukrajiny, 160 z nich jsou děti. Většinou jde o příbuzné ukrajinských zaměstnanců firmy. V hlavní sezóně, která začíná v květnu, pracuje pro společnost 800 až 1000 lidí. Jeden z největších českých pěstitelů brambor a zeleniny chce zaměstnat i ukrajinské běžence. Nástup do práce zde ukrajinským ženám usnadnilo i spuštění výuky pro jejich děti v místní základní škole. ČTK to řekl ředitel společnosti Pavel Pokorný.

Základní škola v Semicích otevřela výuku pro ukrajinské děti ve dvou třídách. "Pro první tři měsíce jsme zvolili takové volnější zájmové vzdělávání, takže děti se učí, ale chodí třeba i na procházky. Máme je ve dvou třídách podle věku, jedeme normálně od 8:00 do 15:00. Jedna z našich učitelek je volyňská Češka, umí ukrajinsky, pomáhají i další učitelky a ženy, co umí oba jazyky," řekl ČTK ředitel základní školy v Semicích Pavel Jareš. Podle Jareše stojí za úspěchem výuky pro ukrajinské děti i zájem obce a místních podnikatelů, kteří uhradili obědy a svačiny pro děti. "Mají zájem na tom, aby jejich rodiče mohli pracovat, a mít zabezpečené děti je základ," doplnil Jareš.

Podle Miloše Kozáka z úřadu práce v Nymburce převažují mezi nabídkami na Nymbursku právě ty ze zemědělských firem, obslužné profese a práce v pekárnách, místa na nekvalifikovaných pozicích nabízejí také sklárny v Poděbradech nebo výrobní závod společnosti Magna v Nymburce. Uprchlíci mohou nejprve úřad práce požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi, poté podle Kozáka přichází na řadu zprostředkování práce. "Do konce týdne to bude velký nápor na všechny naše pracoviště, někde vyjíždíme vyřizovat žádost o prvotní dávku přímo k lidem do míst, kde jsou ubytovaní, pokud je jich tam více," doplnil.

Pracovnice úřadu práce se dnes vypraví i do obce Kněžičky na Nymbursku, kde nabídla azyl v soukromí pro 12 běženců Jana Záhorová. "V pondělí večer dorazila i pětatřicetiletá Lena se svou jedenáctiletou dcerou. Jediné, co ji teď zajímá, je sehnat práci," řekla ČTK Záhorová. Mezi uprchlíky v Kněžičkách jsou čtyři ženy, jedna je profesí dispečerka taxi služeb, další pracovala jako kuchařka. Při výběru pracovních nabídek budou zohledňovat jazykovou bariéru, dostupnost a zejména svoje školou povinné děti, o které se musí postarat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down