07.05.2024 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe chce v úterý na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým mrazem vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun, uvedlo dnes na dotaz ČTK. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy vlády se situací v sektoru a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, na kterém ministerstvo už pracuje a je připravené program spustit, jakmile vláda rozhodně o výši přidělené finanční podpory. V případě, že bude program spuštěn, předpokládá úřad výplatu záloh od srpna letošního roku.

Program pro řešení rizik a krizí

Program pro řešení rizik a krizí v zemědělství byl dosud aktivován třikrát, a to v letech 2017, 2019 a 2021. Příjemcům, kteří nemají uzavřené pojištění, se podpora sníží nejméně o polovinu. Program umožňuje nahradit až 80 procent mrazem způsobených ztrát, náhradu za škody způsobené mrazy lze uplatnit pouze, pokud zničily v jednotlivém případě více než 30 procent průměrné roční produkce poškozené plodiny. Vyplývá to z podmínek zveřejněných ministerstvem. Prioritou přitom podle Výborného budou pěstitelé, u kterých škody přesahují 50 procent.

Ministr už dříve uvedl, že s ohledem na rozsah škod pracuje s minimální částkou na podporu pěstitelů 100 milionů korun, pokud by se na jednání vlády dokázalo vyjednat 200 milionů korun, dokázal by s tím smysluplně pracovat. Na dotaz ČTK pak dnes úřad uvedl, že chtějí sektoru pomoci minimálně částkou v řádu stovek milionů korun.

Ministerstvo také očekává podporu z Evropské unie. Dopis ministra zemědělství na Evropskou komisi odešel v minulém týdnu, o případné pomoci a její výši z evropských zdrojů musí rozhodnout Evropská komise. MZe očekává její rozhodnutí v horizontu několika týdnů.

Výborný minulý týden na setkání s novináři mluvil mimo jiné o vyhlášení kurzarbeitu, který měl za covidu zabránit propouštění zaměstnanců. Program podle Výborného notifikován je, ale na dopady vysokých cen energií, ne na mráz. Ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že možnost vyhlášení v současnosti analyzuje.

Podle ministra bude aktuální podpora směřovat především na ovocnáře, předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík uvedl, že letošní mrazy způsobily škody na úrodě za více než miliardu korun a ohrožují existenci zhruba 500 pěstitelů ovoce v Česku, celkem jich je 700 až 800. Svaz vinařů kompenzace za škody po státu požadovat nebude, místo toho vinaři požadují, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína.

Prezident Agrární komory Jan Doležal požádal ministra o mimořádnou finanční podporu také pro pěstitele brambor, zeleniny či školkaře. Podle Výborného ale půjdou reálné škody u lesních školek doložit až na začátku podzimu, protože pokud budou příznivé podmínky, příroda si částečně s dopady dokáže poradit sama. Podle odhadů dosahují na lesních školkách škody zhruba 500 milionů korun.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down