19.04.2022 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe chce umožnit zemědělcům hospodařit na půdě ponechané ladem

Vláda ve středu projedná návrh změny svého nařízení, který letos umožní zemědělcům využít půdu ponechanou ladem k pastvě nebo obdělávání a stále pobírat dotace určené pro ekologické zemědělství. Cílem je podpořit produkci potravin v reakci na růst cen. Návrh na vládu předkládá ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Reaguje tím na březnové rozhodnutí Evropské komise, které státům umožňuje odchýlit se od podmínek pro dotace směřující do ekologického zemědělství.

Zemědělci budou moci k produkci hospodářských plodin nebo pastvě využívat plochu tzv. úhoru, který by tak běžně využívat nemohli. Na těchto plochách budou moci také využívat přípravky na ochranu rostlin. „Návrh novely nařízení vlády zajistí, aby čeští zemědělci měli možnost produkčně využít půdu ponechanou ladem za účelem posílení produkce potravin pro řešení krizové situace způsobené neodůvodněnou invazí Ruské federace na Ukrajině,“ uvádí důvodová zpráva.

Podle vládních materiálů se změna nařízení týká více než 8000 subjektů, které mohou žádat o dotace. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého jde o zhruba 7000 hektarů půdy. Novela nařízení vlády by měla platit od 1. května. Ceny potravin v Česku podle Českého statistického úřadu stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce připlatili za pšeničnou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Zhruba o třetinu pak byly proti loňskému dubnu dražší chléb a bílé pečivo a asi o čtvrtinu víc stojí nyní máslo nebo brambory.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down