01.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Arboretum stále roste

Je to už osm let, kdy se začala psát novodobá historie arboreta ve Všenorech u Prahy. Bc. Jan Mejstřík tu na vlastním pozemku začal tvořit ve spolupráci s prof. Ing. Jiřím Marečkem, CSc., sbírku dřevin, kterou uměle zakomponovali do krajinného rázu daného místa. Sbírková zahrada se postupně připravuje na otevření pro veřejnost. Ta se může těšit na 3500 taxonů dřevin, v sezóně tu kvetou trvalky a na jaře podmalovávají působivost koncepce cibuloviny.

V arboretu jsme se s Bc. Mejstříkem setkali počátkem června, kdy tu nádherně kvetly rododendrony a azalky. Návštěvníci zde naleznou ale i rozsáhlé sbírky čarověníků, jehličnaté dřeviny půdopokryvné i vzrůstné (Pinus, Picea, Tsuga, Cedrus, Thuja, Juniperus aj.), opadavé listnáče, například kolem 40 kultivarů javorů, 80 kultivarů šeříků z průhonické Dendrologické zahrady a mnohé další. Arboretum Bc. Mejstřík rozšiřuje stále o nové „zahradnické špeky“, jezdí po celé ČR a vyměňuje řízky s jinými pěstiteli, dvakrát zajel i do Nizozemska. Rostliny se často objevují a získávají náhodou. Například převislou roubovanou borovici Pinus densiflora Glitzer Weeping dovezl jistý Srb do tuzemského zahradnictví Montano v batohu, kde ji vyměnil za jiné dřeviny. Zdejší sbírka rostlin se v roce 2021 vyšplhala k šesti tisícům jedinců. V arboretu je třeba pro orientaci důkladný systém evidence – každá rostlina má cedulku s evidenčním číslem. Pro přehlednost prostor rozdělili do čtyř desítek ploch s rozkresleným sortimentem a k rostlinám umístili jmenovky. Ideálně by tak arboretum mohlo sloužit pro praxi a vzdělávání nejen studentů zahradnického oboru, ale i široké veřejnosti.

Z původně zarostlého pozemku rozrytého od divokých prasat vyrostlo arboretum špičkové úrovně. Návštěvníkovi se kromě potěšení ze sortimentu otevírají nádherné výhledy do krajiny – arboretum se nachází v kopcovitém terénu orientovaném na sever v nadmořské výšce zhruba 275 metrů. Na nejvyšším místě za zdí je obecní hřbitov s kaplí. Zpestřením pro návštěvníky arboreta je výběh pro kamerunské ovce a daňky, koupací jezírko nebo oranžérie. Loni v zahradě postavili navíc fóliovník, kde Bc. Mejstřík pěstuje zeleninovou sadbu a balkónové květiny, k dispozici má také pěstební skleník. Pro vytápění fóliovníku slouží tepelné čerpadlo. Rostliny si sám množí a roubuje. Do budoucna uvažuje také o vybudování prodejny pro zahradnické výpěstky, zatím prodává většinu produkce velkoobchodně. Jeho tajným snem je také postavit na vrcholu kopce rozhlednu pro ještě větší rozhled do kraje.*

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 8/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down