29.06.2017 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mšice – významní škůdci rostlin

Mšice jsou početnou a běžně se vyskytující skupinou hmyzu potravně vázaného na rostliny. Lze je nalézt na bylinách i dřevinách, na kterých v závislosti na druhu a roční době přijímají potravu, rozmnožují se nebo přežívají zimní období. Mšice kolonizují různé části kulturních i planých rostlin rostoucích na rozmanitých stanovištích.

Mnohé druhy mšic patří k hospodářsky významným škůdcům zahradních a polních plodin. Mšice jsou též častými škůdci rostlin pěstovaných v produkčních a sbírkových sklenících, ve kterých se v závislosti na podmínkách mohou vyskytovat celoročně nebo jen po dobu pěstebního cyklu.

Každoroční pravidelné střídání tzv. primárních a sekundárních hostitelských rostlin je důsledkem přizpůsobení mšic na proměnlivost prostředí, dostupnost živných rostlin poskytujících vhodnou výživu a zejména překonání nepříznivých životních podmínek v zimním období v našich zeměpisných šířkách. Jako primární hostitelské rostliny bývají zpravidla označovány ty, na kterých se mšice pohlavně rozmnožují a následně přezimují ve stadiu vajíček. Obvykle to bývají různé druhy dřevin.*

Text a foto

RNDr. Jan Kabíček, CSc., FAPPZ, ČZU v Praze

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2017.

Práce byla realizována v rámci specifického výzkumu S grant MŠMT ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down