Mšice jsou početnou a běžně se vyskytující skupinou hmyzu potravně vázaného na rostliny. Lze je nalézt na bylinách i dřevinách, na kterých v závislosti na druhu a roční době přijímají potravu, rozmnožují se nebo přežívají zimní období. Mšice kolonizují různé části kulturních i planých rostlin rostoucích na rozmanitých stanovištích.
Mnohé druhy mšic patří k hospodářsky významným škůdcům zahradních a polních plodin. Mšice jsou též častými škůdci rostlin pěstovaných v produkčních a sbírkových sklenících, ve kterých se v závislosti na podmínkách mohou vyskytovat celoročně nebo jen po dobu pěstebního cyklu.
Každoroční pravidelné střídání tzv. primárních a sekundárních hostitelských rostlin je důsledkem přizpůsobení mšic na proměnlivost prostředí, dostupnost živných rostlin poskytujících vhodnou výživu a zejména překonání nepříznivých životních podmínek v zimním období v našich zeměpisných šířkách. Jako primární hostitelské rostliny bývají zpravidla označovány ty, na kterých se mšice pohlavně rozmnožují a následně přezimují ve stadiu vajíček. Obvykle to bývají různé druhy dřevin.*
Text a foto
RNDr. Jan Kabíček, CSc., FAPPZ, ČZU v Praze
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2017.
Práce byla realizována v rámci specifického výzkumu S grant MŠMT ČR.