10.09.2022 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mšice Myzus mumecola – nový škůdce meruněk v Evropě

Mšice Myzus mumecola je škodlivým organismem pocházejícím z východní Asie, napadajícím zástupce rodu Prunus, především meruňky. Vzhledem k tomu, že její výskyt byl poměrně nedávno zjištěn v několika evropských zemích, lze ji považovat za nové riziko pro pěstování meruněk této hospodářsky významné ovocné plodiny.

Na evropském kontinentu byl tento škůdce poprvé detekován v roce 2016 v Itálii, kde se rychle šířil v sadech meruněk a v současnosti je zde považován za usídlený druh. Následně byl škůdce zjištěn v květnu 2020 na meruňkách pěstovaných v Německu (spolkový stát Braniborsko), v dubnu a květnu téhož roku v Maďarsku v šesti různých lokalitách, v soukromých zahradách a sadech, kde nebyly aplikovány insekticidy. Na jaře 2021 byl výskyt této mšice zaznamenán v Srbsku na několika lokalitách, přičemž škody byly pozorovány především též na meruňkách, které nebyly insekticidně ošetřovány, a ne v konvenčních meruňkových sadech.

Mšice nebyly donedávna obecně obvyklým škůdcem meruněk, tudíž nebyla nezbytná aplikace pesticidů pro jejich kontrolu. V koloniích mšice byly ve vysokých počtech pozorovány mravenci obecní (Lasius niger) a predátoři hmyzu, především slunéčko Harmonia axyridis, škvor obecný (Forficula auricularia) a pestřenka pruhovaná (Episyrphus balteatus). Jelikož je v současnosti mšice Myzus mumecola již považována za významného škůdce meruněk v Evropě, je třeba se v rámci výzkumů věnovat hlubšímu pochopení jejího životního cyklu (včetně rozsahu možných letních hostitelů a její potenciální role vektoru pro šíření virů a fytoplazem) a též vývoji nových účinných kontrolních strategií proti jejímu dalšímu šíření.

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2022 s tématem měsíce Ovocnářství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down