Mrazy způsobily škody v ovoci, révě i polních plodinách

Letošní duben se zapíše do historie jako jeden z nejextrémnějších, co se naměřených výkyvů teplot týče. Zatímco dne 7. 4. byl zaznamenal rekord v nejvyšší naměřené teplotě, kdy se teplota přehoupla přes 30 °C (nejtepleji bylo v Českých Budějovicích-Rožnově, kde meteorologové zaznamenali 30,9 °C), v týdnu od 22. 4. padaly rekordy opačné. V noci z pondělí na úterý klesly teploty v Jizerských horách pod -14 °C, na Karlovarsku meteorologové naměřili dokonce až -15 °C. 

Extrémně nízké teploty v posledních dnech tak zapříčinily miliardové škody v produkci ovocných plodin, révy vinné, zeleniny a také polních plodinách. Mrazy v posledních dnech způsobily obrovské škody ve výsadbách ovocných stromů a drobného ovoce, a to místy až 100 %, stejně tak révy a lokálně i zeleniny.

Ovocnáři mluví o škodách na úrovni jedné miliardy. Vinaři vyčíslili škody na několik stovek miliónů zelináři škody teprve sčítají. Už teď se ví, že budou zasaženy plochy se zelím, kořenovou zeleninou či ranými bramborami. Zahrádkáři se letos pravděpodobně nedočkají úrody ořechů. 

Z polních plodin je možné vidět škody v ozimech, tedy v obilí nebo řepce. Na polích se tak k mimořádnému roku z pohledu virových zakrslostí a extrémně brzkému výskytu jarních škůdců řepky přidal i další faktor, a to mrazové poškození. Ten má vliv jak přímý, tak i nepřímý. Ten nepřímý je spojený s prasklinami pletiv, které následně slouží jako brána pro infekci houbových chorob (např. hlízenky obecné na řepce). Dopady mrazů na polní plodiny se teprve ukáží, u většiny ovoce je však stav definitivní. Z tohoto důvodu je třeba se připravit na významný propad nabídky tuzemského ovoce. 

Zdroj: Rostlinolékařský portál*

Úvodní foto: Mrazem poškozené květy ořešáku (autor: Daniela Urešová)

Rostlinolékařský portál logo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down